StoryEditor

Zistite, či môžete vydávať z gastrolístkov.

02.02.2015, 23:04
Autor:
zubzub
Daňové zákony vydávanie z gastrolístkov neriešia. A tak podnikatelia vydávajú a emitenti to zakazujú.

Problém s výdavkom zo stravných poukážok už niekoľkokrát otriasol Slovenskom. Zhodnúť sa na tom nevedia ani odborníci. Zatiaľ čo emitenti vydávanie striktne odmietajú. Ako tvrdí predseda Asociácie emitentov stravných lístkov Štefan Petrík, to, že sa zo stravných lístkov nevydáva majú v zmluvách s podnikateľmi ale túto klauzulu nájdete aj priamo na gastrolístkoch. No často sa vám stane či už v malej reštaurácii, alebo v potravinách, že vám tých pár centov bez väčších problémov vydajú. No títo obchodníci nekonajú protiprávne.

Ešte stále však so stravnými lístkami nemôžete platiť vo všetkých obchodoch či reštauráciách, pozrite si preto ich zoznam. Platiť so všetkými druhmi stravných lístkov môžete napríklad v Tescu, či Bille. Kaufland či Carrefour však majú iné pravidlá.

Predtým, ako sa dostanete k samotné plateniu poukážkami zistite či máte na lístky vôbec v práci nárok. Dostať sa k nim môžu napríklad aj dohodári. Ak však pracujete nadčas zákon vášmu zamestnávateľovi neprikazuje dať vám za extra hodiny ďalší stravný lístok.

Aj zamestnávatelia by mali vedieť, čo sa im naozaj oplatí. Ak chcú svojich zamestnancov motivovať, môžu im lístky dávať aj zadarmo, teda prispievať budú celú sumu. No existuje aj spôsob ako si celú sumu stravného lístka v hodnote 4,20 eura dať do nákladov.


Čo dnes nájdete v prílohe Poradca

- Je vydávanie z gastrolístkov protipráve?
- Zoznam vybraných obchodov a reštaurácií, kde môžete zaplatiť gastrolístkami
- Kedy máte nárok na stravné lístky, ako si ich zamestnávatelia môžu zaúčtovať
Špecializovanú prílohu nájdete v dnešných tlačených HN.
Alebo si môžete jednoducho objednať pdf vydanie (aktuálne v deň vyjdenia, t. j. v utorok 3. februára 2015) cez SMS na váš mail TU.

Staršie čísla HN v pdf formáte na stiahnutie nájdete tu.

Ako je to s výdavkom z gastrolístkov nájdete tu.

Zoznam vybraných obchodov a reštaurácii v ktorých zaplatíte stravnými lístkami nájdete tu.

Podrobný prehľad toho, či máte nárok na stravné lístky nájdete tu.

Ako si správne zaúčtovať stravné lístky nájdete tu.

17. máj 2022 13:08