15.02.2016, 00:00

Tieto dane vás prekvapia. Krajiny, kde platia štátu oveľa viac ako my

I keď Slovensko patrí v daňovom zaťažení medzi horší európsky priemer, v tomto smere, chvalabohu, nedosahuje obludné rozmery nasledujúcich krajín.

72 krajín sveta má nižšie daňovo-odvodové zaťaženie než Slovensko. Vyplýva to zo štúdie Svetovej banky a poradenskej spoločnosti PwC, ktorá skúmala celkovo 189 krajín sveta. V rebríčku sa lepšie umiestnili štáty ako Irak, Vanuatu, Macedónsko či Azerbajdžan. So skóre 51,6 percenta je výška nášho daňového zaťaženia v druhej polovici krajín EÚ a združenia krajín EFTA. Ich priemer sa pohybuje len niečo tesne nad 40-tkou.

Top 10 krajín podľa percenta daňového zaťaženia

Celkový systém platby daní hodnotí štúdia Paying Taxes na príklade stredného podniku. Započíta všetky dane, ktoré musel tento stredný podnik zaplatiť, a tiež všetku administratívu, ktorá bola na to potrebná. Stanovuje napríklad aj rebríček jednoduchosti platenia daní alebo rebríček času vynaloženého na splnenie daňových povinností.

Sú však aj krajiny, ktoré sú na tom oveľa horšie ako Slovensko. Absolútnou jednotkou v negatívnom zmysle slova sú Komory, ostrovný štát v Afrike. S takmer 217-percentným daňovým zaťažením neohrozene vládnu rebríčku. V zozname hanby nasleduje Argentína a „prvú“ trojicu uzatvára Eritrea, jeden z najmladších afrických štátov.

10 najhorších krajín podľa percenta daňového zaťaženia

Zdroj: štúdia Paying Taxes 2016

 


 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.