11.02.2016, 00:00

20 otázok a odpovedí. Vy sa pýtate na dane, experti vám odpovedajú

Ak ste živnostník, popri svojom podnikaní sa musíte vysporiadať s tým, ako si budete viesť účtovníctvo, čo si uvediete do výdavkov a neminie vás povinnosť pripraviť si daňové priznanie. Spýtali sme sa expertov z praxe, na čo treba myslieť?

Radí Peter Furmaník, prevádzkovateľ portálu Ľudskou rečou a konateľ firmy Libertax Consulting

1. Preddavky na daň

Otázka: Ako je to s preddavkami na rok 2016, keď som živnostník aj právnická osoba – eseročka? Musí mi vyjsť daň fyzickej i právnickej osoby, v obidvoch prípadoch vyššia, teda budem platiť preddavky dvakrát?

Každú firmu musíte posudzovať samostatne – to znamená vás ako fyzickú osobu, aj eseročku. Ak vaša tzv. posledná známa daňová povinnosť pri fyzickej osobe bude v sume viac ako 2500 eur a menej ako 16600 eur, platíte štvrťročné preddavky. Ak bude vaša daňová povinnosť viac ako 16600 eur, platíte mesačné preddavky. Akurát je pomerne zložitý výpočet spomenutej „poslednej známej daňovej povinnosti“, ktorá je podstatná pre posúdenie povinnosti platiť preddavky a zároveň z ktorej sa preddavky vypočítajú. Nie vždy ide presne o sumu dane z daňového priznania. Pri eseročke posudzujete vyslovene sumu dane z daňového priznania. Ak je vyššia ako 2500 eur a menšia ako 16600 eur, platíte štvrťročné preddavky, ak viac ako 16600 eur, platíte mesačné preddavky.

2. Nevyplatená faktúra za práce

Otázka: Nevyplatili mi v roku 2015 faktúru, uhradili ju 11. januára 2016. Mám ju zarátať do daňového priznania? Uplatňujem paušálne výdavky.

Predpokladám, že ste samostatne zárobkovo činná osoba s paušálnymi výdavkami – zdaňujete tak peniaze, ktoré v danom roku reálne zinkasujete. Teda úhrada, ktorú ste dostali v roku 2016, ide do daňového priznania za rok 2016. Do daňového priznania za rok 2015 ju neuvediete, no túto neuhradenú pohľadávku uvediete – iba evidenčne, nič to neovplyvní – na strane 4 v tabuľke č. 1 b stĺpec 2 riadok 2.

3. Podanie priznania pri ukončenej živnosti

Otázka: Ako mám postupovať pri podaní daňového priznania zo živnosti, ktorú som mala od júna 2015 do decembra 2015. Živnosť som v decembri ukončila, vrátila som kartičku s daňovým identifikačným číslom (DIČ). Som zamestnaná a odvody mi platí aj platil zamestnávateľ. Príjem zo živnosti som nemala žiadny.

Máte dve možnosti, ako sa s danou situáciou vysporiadať. Buď podáte daňové priznanie typu B pod svojím DIČ, kde uvediete aj svoje príjmy zo zamestnania, alebo daňovému úradu pošlete čestné oznámenie o tom, že ste za rok 2015 mali nulové zdaniteľné príjmy ako SZČO a váš príjem ako zamestnanca bol vysporiadaný ročným zúčtovaním dane u zamestnávateľa (a, samozrejme, ho o zúčtovanie požiadate).

4. Paušál či skutočné výdavky

Otázka: Viete poradiť, kedy sa mi pri živnosti oplatí v roku 2016 skôr paušál a kedy skutočné výdavky? Zarábam pr

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.