Zavedenie možnosti pre malé a stredné podniky uhrádzať daň z pridanej hodnoty (DPH) až potom, ako prijmú od svojich odberateľov úhradu za dodané tovary a služby, hodnotí Analýza zavedenia režimu úhrady DPH po prijatí platby z dielne Ministerstva financií SR.
"Analýza, ktorú ministerstvo financií predložilo do pripomienkového konania, sa zaoberá možnosťami, ako vznik daňovej povinnosti malých a stredných podnikov naviazať na zaplatenie faktúry od odberateľa," priblížil šéf rezortu Peter Kažimír (Smer-SD).
V súčasnosti totiž aj tie firmy, ktorým ich odberateľ nezaplatí za dodané tovary a služby, musia štátu priznať a uhradiť DPH. Financovanie splatnej dane z vlastných zdrojov môže predstavovať vážny problém a nedostatok týchto zdrojov potom malým a stredným podnikateľom bráni napríklad v ďalších investíciách, pripúšťa ministerstvo.
Len pre niektoré firmy
DPH je v rámci Európskej únie harmonizovaná daň, rezort financií preto v analýze predkladá tri alternatívy, ktoré vymedzuje európska legislatíva. Rezort financií analyzuje možné zavedenie identifikovaných alternatív, poukazuje na ich výhody a nevýhody z hľadiska dotknutých subjektov aj na dosahy na štátny rozpočet. Analýza sa tiež zaoberá skúsenosťami iných členských štátov.
"Výsledkom analýzy má byť opatrenie, ktoré je súčasťou vládneho sociálneho balíčka a ktoré bude zamerané na malé a stredné podniky s limitovaným ročným obratom," avizuje ministerstvo. V analýze zároveň konštatuje, že táto zmena zvýši náročnosť systému DPH a bude mať vplyv aj na príjmy štátneho rozpočtu. "Rozsah, ako aj dopad tohto ovplyvnenia bude závislý od toho, ktorý z troch možných režimov by Slovenská republika zaviedla," dodáva rezort. Konkrétnu alternatívu po skončení pripomienkového konania vyberie vláda.
Podnikatelia zmeny privítajú
Podnikateľské asociácie a zväzy, s ktorými rezort financií diskutoval, iniciatívu vítajú. "Systém odvedenia DPH až po prijatí platby vnímam pozitívne, nakoľko v čase zhoršenej platobnej disciplíny pomôže zlepšiť finančnú situáciu v podnikoch, ktoré častokrát nie vlastnou vinou čakajú na úhradu za dodané tovary a poskytnuté služby neprimerane dlho. Nový systém úhrady DPH v menších podnikoch však bude potrebné nastaviť tak, aby nezvýšil celkové administratívne zaťaženie podnikania," zhodnotil výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.
"Slovenská asociácia malých a stredných podnikov na základe informácií z členskej základne a od malých a stredných podnikov podporuje takýto zámer ministerstva. Preferujeme postoj uskutočňovať platby DPH nie na základe faktúr, ale na základe reálnych platieb za tovary a služby," doplnil prezident asociácie Vladimír Sirotka.
Pozitívne snahu riešiť túto problematiku hodnotia aj odborníci na oblasť daní. "Platobná (ne)disciplína je problémom v pokrízových rokoch nielen na Slovensku. Aj preto umožňuje smernica EÚ členským štátom zaviesť pre malé a stredné podniky povinnosť odviesť DPH až po prijatí platby od odberateľov. Zavedenie tohto systému na Slovensku určite zlepší platobnú pozíciu malých a stredných podnikov aj napriek tomu, že môže priniesť dodatočné povinnosti evidenčného charakteru," zhodnotila Christiana Serugová z poradenskej spoločnosti PricewaterhouseCoopers Slovensko.