16.10.2014, 00:05

Živnostníci môžu podnikať aj počas penzie

Pracovať na živnosť zvyšuje seniorom aj ich terajší príjem od štátu. S výnimkou predčasných dôchodcov.

Pracoval mimo Slovenska takmer desaťročie. A odvody do Sociálnej poisťovne si desať rokov na Slovensku neplatil. „Mám nárok na dôchodok, ak som neodpracoval celých pätnásť rokov?“ pýta sa Ľuboš Straka, čitateľ portálu HNporadna. sk. „Môžem do tých 15 rokov započítať aj vysokú školu?“ Odborníčka na sociálnu politiku Ľubica Navrátilová hovorí, že do obdobia na výpočet dôchodku sa zahrnuje čas, za ktorý bolo platené dôchodkové poistenie, ďalej obdobie účasti na sociálnom zabezpečení z dôvodu pracovania a tiež obdobie, počas ktorého čitateľ študoval po skončení základného povinného vzdelávania. „Do doby na výpočet dôchodku sa teda započítajú aj roky strávené nielen na vysokej, ale aj na strednej škole,“ vysvetľuje Navrátilová. A je to preto, že aj počas štúdia bol Ľuboš Straka poistencom štátu, ktorý za neho platil sociálne odvody.

Penzisti majú niekoľko možností

Nárok na dôchodok vzniká každému, kto dovŕši 62 rokov, a teda si najmenej pätnásť rokov platil dôchodkové poistenie. Zároveň je možné ísť do dôchodku aj predčasne, čo však môže riadny star

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.