StoryEditor

Založenie firmy „z domu“ je najlacnejšie

27.04.2014, 19:00
Autor:
turtur
Komunikácia s úradmi cez počítač je o polovicu lacnejšia. Túto výhodu však „zmaže“ to, že si treba kúpiť nový softvér na zasielanie príloh.

Chcete si založiť firmu, či úradom zasielať, alebo od nich prijímať elektronicky rôzne správy? Môžete na to využiť elektronickú dátovú schránku. Potrebujete však občiansky preukaz s čipom a špeciálny softvér na zaslanie príloh, napríklad spoločenskej zmluvy a podobne. To však takmer „zruší“ vašu 50-percentnú úsporu získanú zo zľavy na poplatkoch pri elektronickom zaslaní dokumentov do obchodného registra, či za výber predmetov podnikania. Podľa zistenia HN je preto vhodnejšie zveriť založenie eseročky firme, ktorá sa na to špecializuje.  
Ak si chcete založiť firmu a doklady o tom zaslať úradom elektronicky, musíte si vybaviť aj nový občiansky preukaz s čipom, tzv. eID kartu. Zaplatítíte za to 4,5 eura.  


Koľko stojí založenie eseročky 

250,55 eura a viac
zaplatí podnikateľ, ak si sám založí eseročku. Musí si sám pripraviť aj doklady. Napríklad zakladaciu listinu a ďalšie. Ak v nich urobí chybu, úrad ho vyzve opraviť ju, lebo inak mu obchodný register firmu odmietne zapísať. Pri založení jednej spoločnosti je takéto využitie dátovej schránky nevýhodné.   

276,05 až 376,05 eura
zaplatí podnikateľ, ak si dá firmu založiť cez schránku profesionálnej organizácii. V tejto sume je už aj poplatok za založenie vo výške 100 až 200 eur. Keďže na založenie firmy týmto spôsobom sa dá spoľahnúť a pre podnikateľa s tým nie je spojená takmer žiadna administratíva a strata času, je to vhodný spôsob ako získať firmu a podnikať.   

385,5 eura
zaplatí podnikateľ, ak si založí firmu bez dátovej schránky, teda doklady si musí pripraviť sám a osobne ich podať na úradoch.  

Z údajov vyplýva, že založenie eseročky samotným podnikateľom je síce najlacnejšie, ale vzhľadom na administratívu s tým spojenú, hlavne stratu času pri príprave dokladov a inštalovanie potrebných softvérov do počítača, je lepšie zveriť založenie firmy profesionálnej spoločnosti.  
Poznámka:  
uvedené ceny za založenie eseročky môžu byť v jednotlivých prípadoch mierne odlišné.  

Chcete si založiť firmu? Skúste to cez e-schránku 

Stiahnite si Hospodárske noviny ako PD  

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
16. január 2026 07:40