13.10.2015, 18:58

K dôchodku dostanete peniaze navyše. Desiatky eur

Až 87,26 eura navyše. Toľko si môžu niektorí dôchodcovia prilepšiť už o dva mesiace k svojej penzii. Pozrite sa, čo ju zvýši.

Štát totiž odklepol vyplácanie vianočných príspevkov a navyše aj jednorazové zvýšenie tohto príspevku. Nemenil sa výpočet vianočného príspevku ani výška jednorazového zvýšenia. Počet penzistov, ktorým vznikne naň nárok, má byť však vyšší o 80-tisíc. Dôvod?

„Zvýšila sa maximálna suma penzie, do ktorej sa bude príspevok vyplácať. Z minuloročných 494,40 eura na 514,80 eura,“ objasňuje Michal Stuška z rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny. Podľa rezortu tak dostane jednorazovú sumu približne 760-tisíc poberateľov penzií. V princípe platí: čím vyšší máte dôchodok alebo súčet dôchodkov, tým nižší je vianočný príspevok.

Zdroj: Dreamstime

Magnet na voličské preferencie

Výšku vianočného príspevku ovplyvňuje aj suma životného minima, ktoré je 198,09 eura pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Penzisti, ktorých dôchodok nie je vyšší ako uvedená suma, majú nárok na maximálny vianočný príspevok, teda 87,26 eura, a jednorazové zvýšenie 12,74 eura. Maximálne teda spolu dostanú vyplatených 100 eur.

Ako spresňuje Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne, aj v tomto roku pripravuje poisťovňa pomôcku – kalkulačku na výpočet vianočného príspevku, ktorá bude počas mesiaca november uverejnená na jej webe. Stačí, ak do nej vpíšete sumu penzie alebo sumy jednotlivých dôchodkov, ktoré poberáte. Po kliknutí na políčko vypočítať ihneď zistíte, či príspevok za tento rok dostanete, alebo nie.

Skutočnosť, že vianočný príspevok je najobľúbenejšia nesystémová dôchodková dávka, potvrdzuje aj Ľubica Navrátilová, odborníčka na sociálne zabezpečenie. „Je takým magnetom na získavanie voličských preferencií, že nevidím nádej na jej zrušenie, pričom dôvodov na jej zrušenie je viac než dosť. Vláda má v konkurencii s inými politickými rivalmi efektívny nesystémový nástroj. Je zvyčajne neprístupný tým, ktorí majú nárok na pozostalostné dô- chodky, a tým, ktorí majú vyššie penzie.“ Diskutabilná je podľa nej aj vec solidarity. „Pár desiatok eur sa každému dôchodcovi pred Vianocami hodí na nákupy, otázkou len ostáva, prečo nie všetkým,“ tvrdí expertka.

Viac sa dozviete už zajtra v Hospodárskych novinách

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.