11.02.2015, 00:01

Dane musíte priznať aj vtedy, ak ste vlani živnosť zrušili

Rozhodli ste sa počas vlaňajška svoje podnikanie ukončiť? Daňové priznanie musíte podať aj tak. Pozrite sa, ako na to.

Najčastejším dôvodom, prečo živnostníci opúšťajú svoj biznis, je nedostatok financií, vysoké odvody do poisťovní či rýchlo meniaca sa legislatíva. Vlani zrušilo živnosť viac ako 56-tisíc podnikateľov, čo je za posledných päť rokov druhé najväčšie číslo (najviac ich bolo zrušených v roku 2013 – viac než 71-tisíc živností). Veľa živnostníkov si však pre vyhnutie sa plateniu odvodov do poisťovní alebo jednoducho preto, lebo im živnosť nevynáša, podnikanie pozastaví. Za posledné dva roky tak urobilo viac ako 57-tisíc podnikateľov.

Ak už ste sa živnosť rozhodli zrušiť či pozastaviť, nezabudnite podať do konca marca daňové priznanie, inak vám hrozí pokuta. Okrem priznania by ste však svoje kroky mali nahlásiť aj v zdravotnej či Sociálnej poisťovni. Svoju povinnosť si môžete splniť na Jednotnom kontaktnom mieste živnostenského úradu tak, že vyplníte príslušný formulár (Oznámenie poistenca/platiteľa poistného). „O prerušení alebo zrušení živnosti sa dozvieme automaticky,“ hovorí Matej Štepianský z poisťovne Dôvera. Zmenu platiteľa poistného však môžete nahlásiť poisťovni aj elektronicky, písomne či osobne v pobočke. Netreba však zabudnúť na to, že hoci živnosť skončíte, (povinné) zdravotné odvody musíte platiť aj tak, ak nie ste zamestnanec alebo za vás neplatí štát.


Čo nájdete v stredu v Hospodárskych novinách

 

Prílohu nájdete v stredu v tlačených HN (11. februára 2015)

Alebo si môžete objednať pdf vydania (aktuálne v deň vyjdenia) cez SMS na váš mail  TU.

Staršie pdf vydania nájdete TU.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.