Platia na vás rodičia výživné a už ste skončili strednú školu? Dávajte si pozor, pri ukončení denného štúdia na strednej či vysokej škole, vám už peniaze na účet nemusia prísť. V podobnej situácii sa ocitá každoročne nemálo študentov. Naša čitateľka HN Poradne školu ukončila ešte v máji a hneď po maturite odišla do Holandska, učiť sa cudzie jazyky.
„Otec na mňa platiť výživné 100 eur, v októbri by mal byť súd, pretože podal návrh na ukončenie vyživovacej povinnosti na mňa,“ objasňuje nám. Zaujíma sa o to, či môže ísť na súd namiesto nej matka, keďže ona je ešte stále v cudzine a či má právo naďalej žiadať o zasielanie výživného, keďže ešte nepracuje.
Viete sa samostatne živiť, alebo nie
V súčasnosti stále platí, že kým dieťa neskončí štúdium, dovtedy je rodič povinný platiť naň výživné. Má sa na mysli denné štúdium na strednej alebo vysokej škole. Mnoho rodičov i študentov sa mylne domnieva, že vyživovacia povinnosť zaniká nadobudnutím plnoletosti alebo dosiahnutím 26. roku veku dieťaťa, po dovŕšení ktorého sa z hľadiska iných zákonov už takýto študent nepovažuje za nezaopatreného.
Lenže jeho schopnosť samostatne sa živiť nezávisí od dosiahnutia určitého veku. Ako tvrdí advokát Martin Hurtaj, rodičia sú povinní prispievať na výživu dieťaťa, a to až do času, kým toto nie je schopné samé sa živiť. „Pokiaľ však dennou formou neštudujete na vysokej škole, má sa za to, že ste schopná sama sa živiť. Súd s najväčšou pravdepodobnosťou vyživovaciu povinnosť otca zruší.“
Zastupovanie na súde? Bez problémov
Advokát Milan Ficek našej čitateľke radí, že každý sa môže nechať zastupovať na súde treťou osobou, pokiaľ je to potrebné. „Ak vaša matka je spôsobilá na právne úkony, môžete sa ňou nechať zastupovať. Na súde sa bude musieť preukázať originálom splnomocnenia na zastupovanie, ak ste už plnoletá.“
Pre zrušenie vyživovacej povinnosti nie je podľa neho rozhodujúce ani tak to, či pracujete alebo nie, ale či ste schopná sa sama živiť a stále sa pripravujete na budúce povolanie. „Ak ste skončili školskú dochádzku a nehľadáte si aktívne prácu, čo musíte vedieť preukázať, tak potom súd vyživovaciu povinnosť zruší. Vaša mama by sa mala na súdne pojednávanie riadne pripraviť a predložiť všetky potrebné doklady.“
Kedy zaniká nárok na výživné?
– nezávisle od veku
– po ukončení prípravy na povolanie (denné štúdium), aj keď dieťa nie je zamestnané a je evidované na úrade práce
– nasledujúci deň po úspešnom vykonaní štátnej skúšky, v prípade maturitnej skúšky až po prázdninách
– pri externej forme štúdia
– ak je dieťa schopné a spôsobilé zamestnať sa
– pri prerušení štúdia, z dôvodu cestovania, pracovnej ponuky
– ak sa preukáže úmysel dieťaťa zámerne a niekoľkonásobne predlžovanie štúdia
Zdroj: Martin Hurtaj, advokát