Spoločnosť WARF (Wisconsin Alumni Research Foundation) žalovala v roku 2014 Apple za porušenie jej priemyselných práv. Patentové právo Apple podľa súdu porušil vo svojich najnovších procesoroch nielen v iPhonoch, ale i v iPadoch. Patent je pritom ochranný dokument, ktorým štát dáva výlučne právo na využívanie vynálezu.
Zdroj fotografie: fickr.com
Firma s jablkom vo svojom logu mala prvýkrát použiť technológiu patriacu WARF vo svojich procesoroch vo verzii iPhone 5S. V súčasnosti sa má týkať i procesorov A8 a A8X. Tieto procesory urýchlili pôvodné verzie a navyše umožnili zvýšiť životnosť batérie o takmer dve hodiny.
Dôležitým bodom celého sporu bol nielen počet takto zneužitých čipov v procesoroch, ale aj ich jednotková cena. Kým právnici Applu navrhovali jednotkovú cenu na úrovni 62 centov, protistrana až 2,41 eura. Porota po takmer 3-hodinovom uvažovaní odklepla spoločnosti WARF nedávno odškodné vo výške 206 miliónov eur, i keď tá pôvodne požadovala o 145 miliónov eur viac.
Do sporu bola nepriamo zapletená i ďalšia technologická veľmoc. Juhokórejský Samsung vyrábal väčšiu časť sporných čipov pre Apple v Texase. Tie následne vyvážal do materskej Južnej Kórey. Podľa poroty však bola produkcia kontrolovaná Applom, ktorý tak nesie zodpovednosť.
Keďže sa právnici Applu odvolali, verdikt súdu z amerického štátu Wisconsin tak ešte nie je definitívny. Môžeme len predpokladať, že vzhľadom na jednoznačnosť prípadu pôjde skôr len o úpravu výšky odškodného, ktorú bude musieť Apple zaplatiť.