21.10.2015, 15:36

Apple musí zaplatiť 206 miliónov eur. A nie Samsungu

Gigant Apple má na stole ďalší patentový spor. Tentoraz nejde o Samsung, ale o firmu, ktorá umožnila novinkám od Applu zvýšiť výdrž ich batérií.

Spoločnosť WARF (Wisconsin Alumni Research Foundation) žalovala v roku 2014 Apple za porušenie jej priemyselných práv. Patentové právo Apple podľa súdu porušil vo svojich najnovších procesoroch nielen v iPhonoch, ale i v iPadoch. Patent je pritom ochranný dokument, ktorým štát dáva výlučne právo na využívanie vynálezu. 

Zdroj fotografie: fickr.com

Firma s jablkom vo svojom logu mala prvýkrát použiť technológiu patriacu WARF vo svojich procesoroch vo verzii iPhone 5S. V súčasnosti sa má týkať i procesorov A8 a A8X. Tieto procesory urýchlili pôvodné verzie a navyše umožnili zvýšiť životnosť batérie  o takmer dve hodiny.

Dôležitým bodom celého sporu bol nielen počet takto zneužitých čipov v procesoroch, ale aj ich jednotková cena. Kým právnici Applu navrhovali jednotkovú cenu na úrovni 62 centov, protistrana až 2,41 eura. Porota po takmer 3-hodinovom uvažovaní odklepla spoločnosti WARF nedávno odškodné vo výške 206 miliónov eur, i keď tá pôvodne požadovala o 145 miliónov eur viac. 

Do sporu bola nepriamo zapletená i ďalšia technologická veľmoc. Juhokórejský Samsung vyrábal väčšiu časť  sporných čipov pre Apple v Texase. Tie následne vyvážal do  materskej Južnej Kórey. Podľa poroty však bola produkcia kontrolovaná Applom, ktorý tak nesie zodpovednosť. 

Keďže sa právnici Applu odvolali, verdikt súdu z amerického štátu Wisconsin tak ešte nie je definitívny. Môžeme len predpokladať, že vzhľadom na jednoznačnosť prípadu pôjde skôr len o úpravu výšky odškodného, ktorú bude musieť Apple zaplatiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.