Ako získam materské, ošetrovné, nemocenské, dávku v nezamestnanosti či starobný dôchodok?... To sú najčastejšie otázky, ktoré si kladú mladší i starší, takisto aj rodiny s deťmi.
Ako objasňuje Ľubica Navrátilová, odborníčka na sociálne zabezpečenie, z hľadiska dostupnosti je „najtvrdší“ na získanie starobný dôchodok, a to z dôvodu, že vám naň vznikne nárok až najmenej po 15 rokoch platenia dôchodkového poistenia. „Slovensko má veľmi benevolentné podmienky nároku na nemocenské. U zamestnancov vzniká nárok naň vznikom zamestnaneckého pomeru, u samostatne zárobkových osôb dňom vzniku nemocenského poistenia.“
Komplikovanosť legislatívy to sťažuje
V mnohých európskych krajinách vzniká nárok na nemocenské až po určitom období poistenia. Podľa expertky je teda na zamyslenie, či nenadišiel čas na to, aby sa prístup k nemocenskému neobmedzil aj u nás rovnakým spôsobom. „Čím však náš sociálny systém chronicky trpí, je komplikovanosť legislatívy. Určiť rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu pre nemocenské dávky je vec laikovi nepochopiteľná. Žiadalo by sa urobiť v pokoji revíziu existujúceho stavu a bez nejakých bočných úmyslov úradníkov zjednodušiť podmienky nároku na dávky zrozumiteľnejším slovníkom,“ spresňuje Navrátilová. Na druhej strane máme veľmi prísne podmienky pri dávkach v nezamestnanosti, kde musíte platiť poistenie v nezamestnanosti až dva roky.
Vyťažiť z toho môžu najmä rodičia
Dávky zo všetkých poistení vypláca podľa Jaroslavy Lukačovičovej, poradkyne Združenia podnikateľov Slovenska Sociálna poisťovňa, dávku v nezamestnanosti vypláca úrad práce. Väčší problém pre mnohých rodičov nastáva, ak musíte ísť do práce po rodičovskej dovolenke a starostlivosť o dieťa musíte niekomu zveriť. Štát vám na to prispeje. „Ak ako pracujúci rodič zveríte dieťa do opatery opatrovateľke alebo napríklad do predškolského zariadenia, štát vám môže tieto preukázateľné skutočné náklady preplácať až do 230 eur mesačne. Keď sa dieťaťu poskytuje starostlivosť cez fyzickú osobu, ktorá nemá živnosť na opatrovanie, získate len príspevok na starostlivosť 41,10 eura.“
Životné minimum ovplyvní rôzne dávky
Väčšina dávok sa upravuje v závislosti od životného minima, ktoré sa mení vždy k 1. júlu bež- ného roka. Vlani však zostalo na rovnakej úrovni ako rok predtým, čiže 198,09 eura. V závislosti od neho sa ďalej upravujú rôzne dávky pre jednotlivcov či pre rodiny. „Vzhľadom na to, že koeficienty budú známe až v júni, nie je mož- né určiť, ako sa upravia jednotlivé sumy životného minima,“ tvrdí Barbora Petrová z tlačového odboru ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Už čoskoro by mal byť známy aj návrh rezortu práce, ktorý by mal byť súčasťou druhého sociálneho balíčka. Vláda avizovala, že má v pláne podporiť najmä sociálnu a finančnú situáciu mladých rodín.
Čítajte v Hospodárskych novinách už dnes v prílohe Poradca