31.12.2014, 00:01

Chcete v roku 2015 investovať? Stačí vám zopár eur mesačne

Nebojte sa v novom roku zhodnotiť svoje peniaze a investujte. Na začiatok máte hneď niekoľko možností, ako zarobiť v roku 2015 viac.

Podielové fondy, sporiace účty, životné poistenie či stavebné sporenie. Tieto všetky možnosti ponúkajú dnes už aj banky, ak sa rozhodnete svoje nasporené financie investovať a tak zvýšiť hodnotu svojich aktív v budúcom roku. Každé investovanie však prináša so sebou isté riziko, no netreba sa toho báť.

„Kto chce dosiahnuť zaujímavý výnos, musí byť ochotný podstúpiť istú mieru rizika,“ hovorí Masárová, pričom dodáva, že ide o jedno zo základných finančných pravidiel. Investovanie do podielových fondov je podľa nej zaujímavou alternatívou pre každého, kto má záujem zväčšovať svoje reálne bohatstvo, a to bez ohľadu na to, aký má konkrétny klient príjem. S investovaním vo všeobecnosti je však spojené riziko vždy, a preto odborníci odporúčajú zameriavať sa na produkty rozkladajúce riziko investovaním do rozmanitých tried aktív, využívajúce prvky aktívnej správy. „Takým spôsobom môže investor dosiahnuť zaujímavý výnos, pri nižšej miere rizika,“ uzatvára Masárová z Tatra banky.

A kedy viete, že ste pripravení investovať? Zo začiatku je lepšie, ak si budete pravidelne odkladať z mesačného príjmu aspoň 10 percent. Ak vám to váš príjem a životná situácia nedovoľujú, pokúste sa vytvoriť si finančnú rezervu na neočakávané výdavky aspoň vo výške troch až šiestich mesačných platov. Ak máte takúto rezervu už vytvorenú, investovanie ďalších peňazí napríklad do podielových fondov bude pre vás plusom, pretože sa vám nestane, že svoje investície prerušíte preto, že potrebujete peniaze použiť na neočakávané výdavky.


Ďalšie tipy, ako dobre v roku 2015 investovať, nájdete už v stredu v Hospodárskych novinách

Investujte s rozumom. Vieme, na čom zarobíte

Ak chcete budúci rok zarobiť, peniaze si rozdeľte

Špecializovanú prílohu nájdete v dnešných tlačených HN.
Alebo si môžete jednoducho objednať pdf vydanie (aktuálne v deň vyjdenia, t. j. v stredu 31. decembra 2014) cez SMS na váš mail  TU.

Staršie čísla HN v pdf formáte na stiahnutie nájdete tu.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.