25.08.2015, 00:00

Práca aj penzia. Na toto máte nárok

Opätovné prerátanie dôchodku či nárok na zľavy. Aj na tieto veci sme sa za vás opýtali troch odborníkov.

 

Pracujúci dôchodca a pracovné benefity

Odpovedali: Monika Vrabcová, advokátka Accace Legal, o. z., v spolupráci s Monikou Berežňákovou, mzdovou metodičkou Accace k.

 

Chcem popri dôchodku pracovať, mať teda súbeh mzdy a dôchodku. Musí mi zamestnávateľ moju mzdu znova prepočítať? Budem ju mať nižšiu?

Fyzická osoba, ktorá poberá starobný dôchodok, smie pracovať na hlavný pracovný pomer aj na dohodu. Takýto pracovný pomer starobného dôchodcu je dokonca výhodnejší, pretože dôchodca má znížené odvody na sociálne poistenie. Za jediné znevýhodnenie považujeme to, že starobný dôchodca si nemôže mesačne uplatňovať nezdaniteľnú časť základu dane (NČZD) a jeho ročný nárok na NČZD sa znižuje o dôchodok. Poberanie starobného dôchodku nie je ovplyvnené výškou zárobku popri dôchodku (ako je to napríklad pri dávke v nezamestnanosti), je to skôr naopak.

Zostanú mi z pracovného pomeru v prípade súbehu dôchodku a práce nejaké benefity? Aké?

Čiastočne je to zodpovedané v predchádzajúcej otázke. Zároveň z vedľajšieho príjmu sa platí starobné poistenie, čo znamená, že dôchodcovi sa prepočíta starobný dôchodok jedenkrát za rok a na základe odvedeného poistného sa mu zvýši aj vyplácaný dôchodok. O prepočítanie dôchodku však musí dôchodca sociálnu poisťovňu požiadať.

Ak mám súbeh dôchodku a práce, v prípade, že dám výpoveď, sú tam nejaké iné podmienky, čo sa týka výpovednej doby a podobne?

Dosiahnutie dôchodkového veku ani vznik nároku na dôchodok nie sú výpovedným dôvodom. V pr

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.