Študijný program Master of Business Administration spadá do kategórie graduálnych programov, ktoré sú zamerané na rozšírenie obchodného vzdelania. Je vhodný pre záujemcov, ktorí chcú neskôr zastávať vrcholové riadiace funkcie v rámci podnikov. Potreba uviesť MBA program na slovenský trh vyplynula ako dôsledok dopytu po manažéroch s medzinárodnými skúsenosťami. Branislav Zlocha, riaditeľ pre marketing a rozvoj City University, stál pri začiatkoch MBA na Slovensku.
Aký je súčasný celosvetový záujem o MBA?
Ak si pozrieme štatistiky vývoja MBA z hľadiska návštevnosti na amerických univerzitách, vidíme, že štatisticky počet MBA študentov neklesá. Je to spôsobené aj tým, že sú magnetom pre študentov zo zahraničia. Ak majú študenti z celého sveta záujem o štúdium MBA, väčšinou idú na americké univerzity. A to berieme celkovo, či je to Európa, alebo je to Ázia. V budúcnosti sa na americkom kontinente dá predpokladať pokračovanie v tomto trende. U nás nastala po osemdesiatom deviatom roku určitá potreba zmeny vo vzdelaní, najmä v manažérskom a ekonomickom s praktickým zameraním. Pretože dovtedy to všetko bola štátom plánovaná ekonomika, a zrazu sa zmenil spoločenský, politický aj ekonomický systém smerom k trhovému hospodárstvu. A bolo treba viac absolventov, ktorí sú pripravení práve na tieto zmeny.
Ako vznikla myšlienka priniesť tento druh štúdia k nám? Predsa len, bolo to pole neorané...
Kolega bol práve na stáži na City University v Manheime a tu vznikla myšlienka priniesť tento program. Z tohto pohľadu City University naozaj priniesla MBA štúdium v roku 1990 na Slovensko. Máme tu pomaly 24-ročnú históriu, vychovali sme tisíce absolventov, z toho stovky MBA absolventov, ktorí sa uplatnili v rôznych segmentoch hospodárstva, v rôznych sférach a v rôznych sektoroch. Dokonca mnohí z nich sú úspešní aj ako podnikatelia, založili si vlastné firmy. Napríklad boli ocenení ako startupy v roku 2013. Toto je jeden z príkladov, keď sa dvaja absolventi nášho MBA štúdia rozhodli, že vytvoria produkt, ktorý sami vyvinuli, navrhli, vyrábajú to v Číne a exportujú do celého sveta.
Plánujete v najbližšom čase nejaké novinky pre záujemcov a študentov?
Teraz sa nám podarila jedna vec, ktorú na Slovensku ešte nikto pred nami nemal. A tou je prvý spol...
Zostáva vám 85% na dočítanie.