28.07.2021, 12:06

Neusporiadaný život vás pripraví o dedičstvo

O majetok možno prísť aj vydedením. Je to právny spôsob zaistenia vôle poručiteľa, čiže toho, kto dedičstvo zanecháva, aby sa jeho bohatstvo neocitlo v nesprávnych rukách.

listina
Zdroj: Scott Graham, Unsplash.com

Ak chcete v poslednej vôli zbaviť nároku na dedičstvo potomkov, ktorí by však podľa zákona boli legitímnymi dedičmi, je potrebné, okrem spísania závetu, vykonať právny úkon vydedenia. Tento úkon sa realizuje pomocou listiny vydedenia a tá musí byť spísaná vlastnou rukou alebo na stroji v prítomnosti dvoch svedkov, prípadne u notára.

Negatívny závet

Vo svojej podstate sa približuje dispozíciám poručiteľa v prípade závetu. V oboch prípadoch totiž ide o právny úkon pre prípad smrti. Dalo by sa povedať, že ide o negatívny závet.

Samotný akt možno definovať ako spôsob, ktorým jednotlivec zaručí, aby jeho potomok nedostal z niektorého zo zákonných dôvodov svoj dedičský podiel. „Vydedenie je jednostranný právny úkon poručiteľa, ktorým výslovne prejaví svoju vôľu o vylúčení neopomenuteľného dediča alebo dedičov z dedenia. Podľa zá

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.