29.10.2004, 00:00

Cena kakaa v New Yorku na vzostupe

Na burze CSCE v New Yorku, ktorá je hlavným svetovým trhom s kakaom, kávou a cukrom, boli investori svedkami vzostupu ceny kakaa. Decembrový futures kontrakt kakaa sa v prvom októbrovom týždni dostal na svoje trojmesačné minimum, ale po odrazení sa od úrovne 1 390 dolárov za tonu sa začal jeho vzostup. V októbri sa zatiaľ ceny kakaa pohybujú v rozpätí 1 390 až 1 480 dolárov za tonu. V minulom týždni sa kakao po poklese v úvode týždňa dokázalo posilniť a záver týždňa sa už niesol v znamení zelených čísiel. Trh je silne ovplyvnený fundamentálnymi správami, prichádzajúcimi z Pobrežia Slonoviny, ktoré je najväčším svetovým producentom kakaových bôbov. Z tejto africkej krajiny prichádzali rozporuplné správy. Producenti kakaa totiž rokujú s vládou o zlepšení svojich podmienok. Zdá sa im, že výkupné ceny kakaových bôbov sú príliš nízke a v priebehu rokovaní zvýšili svoje podmienky na zníženie exportných daní na vývoz kakaa. Svoje argumenty podložili blokádou prístavných terminálov, takže kakao sa nemôže dostať na miesto určenia. V strede minulého týždňa sa na trh dostala správa o tom, že strany sa dohodli a cena kakaa sa po nej dostala na svoje týždenné minimum. Vo štvrtok 21. 10. však boli tieto správy dementované a blokáda pokračuje aj v aktuálnom týždni. Na základe týchto správ sa cena mierne zvýšila. V piatok 22. 10. po potvrdení pokračovania protestov začala cena znova rásť. Kakao uzatvorilo minulotýždňové obchodovanie na úrovni 1 448 dolárov za tonu. V pondelok 25. 10. sa s kakaom obchodovalo v úzkom pásme 15 bodov a trh sa uzatvoril na úrovni 1 449 dolárov za tonu. V utorok 26. 10. bolo obchodovanie pokojné a prebiehalo v úzkom pásme 15 bodov, čo v tomto trhu predstavuje volatilitu 150 dolárov na kontrakt. Vzostup ceny pokračoval aj v stredu 27. 10., keď sa kakao dostalo len 2 body pod svoje mesačné maximum. Trh uzatvoril seansu na úrovni 1 470 dolárov za tonu. Je pravdepodobné, že v najbližších dňoch investori zaútočia na dôležitú psychologickú úroveň 1 500 dolárov.
Dôležité bude aj to, akým smerom sa bude vyvíjať situácia na Pobreží Slonoviny a či producenti nájdu spoločnú reč s vládnymi predstaviteľmi. Investori na trhu s kakaom si totiž ešte veľmi dobre pamätajú na situáciu počas občianskej vojny v tejto krajine. V októbri 2002 sa cena kakaa vyšplhala až k úrovniam okolo 2 400 dolárov za tonu. Dopravný systém skolaboval po tom, ako boli zablokované prístavy, ktoré sú jediným prepravným kanálom pre kakaové bôby z tejto krajiny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.