Neskôr na otázku novinárov zdôraznil, že uvažované ďalšie znižovanie odvodov sa bude týkať tak zamestnávateľov ako aj zamestnancov.
Túto pozitívnu správu pred takmer 200-členným auditóriom oprel o prvé signály naznačujúce lepšie hospodárenie sociálneho systému od začiatku tohto roka. Podľa ministra Kaníka prichádzajú minimálne z oblasti nemocenského poistenia, kde sa za január ukazujú lepšie výsledky. "Predbežné čísla hovoria o tom, že práceneschopnosť v prvom mesiaci roka poklesla zaokrúhlene o 20 percent. Zdá sa, že po zavedení systémových reforiem sa výrazne zvýšila imunita obyvateľov Slovenska," glosoval minister Kaník.
Ako potom neskôr na otázku HN dodal, osobne by bol rád, keby už v tomto roku mohol jeho rezort návrh na zníženie odvodov predložiť tak, aby platil už od budúceho roku. "Je to zatiaľ len dúfanie, nie je to ešte plán. Musíme počkať na reálne výsledky. Som však presvedčený, že na budúci rok je to skoro isté, že budeme môcť pristúpiť k ďalšiemu zníženiu odvodového zaťaženia."
Prelom minulého a tohto roka priniesol pre zamestnávateľov zníženie odvádzaných odvodov za zamestnancov na ich nemocenské, starobné, úrazové, garančné poistenie a poistenie v nezamestnanosti z celkových 28,5 percenta na 25,2 percenta. A hoci minister Kaník podotkol, že toto zníženie rozhodne nie je ešte konečné, ozval sa z pléna na margo odvodov aj kritický hlas. Z praxe poukázal na to, že zníženie odvodov do sociálneho systému o 3,3 percenta nestačí zamestnávateľom na pokrytie povinného vyplácania nemocenských dávok za prvých desať dní choroby zamestnanca. Podľa Kaníka na vyrieknutie záverov čo sa týka vyplácania nemocenských dávok zamestnávateľmi treba viac času. Zamestnávateľ má však podľa neho v súčasnosti rozhodne voľnejšie ruky. Zákonník práce mu dáva dnes podstatne liberálnejšie nástroje na rozviazanie pracovného pomeru ako to bolo donedávna.
Avizovanou témou diskusného fóra boli prvé skúsenosti s dôchodkovou reformou. Minister Kaník sa domnieva, že takto otázku dnes ešte nemožno postaviť, pretože zatiaľ sa v dôchodkovej reforme nič neudialo. Všetky doterajšie kroky sú podľa neho len prípravou na dôchodkovú reformu. To, čo sa pre ňu doteraz urobilo je iba legislatívny proces. "Podstatnou časťou dôchodkovej reformy je druhý pilier, a ten začne plynúť až od budúceho roka."
|
|
|
Minister práce Ľudovít Kaník a šéfredaktorka Hospodárskych novín Alica Ďurianová. |
|
|
|
Predseda Predstavenstva Slovenskej ratingovej agentúry Rudolf Autner v rozhovore s ministrom Ľudovítom Kaníkom. |
|
|
|
Ľudovít Kaník pri úvodnom vystúpení. |
|
|
|
Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Tatra banky, a. s., Rainer Franz (v strede) s dvoma predstaviteľmi vydavateľstva Ecopress – generálnym riaditeľom Slavomírom Maličkayom (vpravo) a riaditeľom pre odbyt a marketing Milošom Nemečkom. |
|
|
|
Pohľad do sály Kongresového centra Technopolu. |
|
|
|
|
|
|
Rektor Ekonomickej univerzity Vojtech Kollár. |
Generálny riaditeľ a. s. Tesla Liptovský Hrádok Ľubomír Bendík. Vľavo člen Predstavenstva SPP, a. s., Juraj Horváth. |
Guvernér Eximbanky Ladislav Vaškovič. |
Primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský. |