03.08.2021, 12:35

Pôda sa na Slovensku sceľuje slimačím tempom

Štát už rozbehol komplexné pozemkové úpravy po vyše desiatich rokoch len v stovke katastrálnych území. So sceľovaním pôdy si vlastníci a ďalšia tisícka obcí musí poradiť sama cez jednoduché pozemkové úpravy.

Do agrobiznisu idú peniaze
Zdroj: Dreamstime

Štát už vyše desať rokov výrazne nepohol s komplexnými pozemkovými úpravami, teda so sceľovaním
plôch vlastníkov pôdy. Okrem 141 projektov, ktoré boli vybraté a vysúťažené ešte v roku 2018, práce na nich sa začali v roku 2020 a sú financované z prostriedkov Európskej únie, z Programu rozvoja vidieka na roky 2014 – 2020 a sčasti aj zo štátneho rozpočtu.

Pravidelný výber ďalších katastrov

Niektoré obce sa pustili do usporiadania vlastníctva samy formou jednoduchých pozemkových úprav, ktorými si vysporadúvajú niektoré rozvojové lokality určené územnými plánmi, napríklad na individuálnu bytovú výstavbu.
Komplexné pozemkové úpravy sa mali pravidelne vykonávať každý rok v 120 katastrálnych územiach. Hradiť sa mali zo štátneho rozpočtu.

Covid celý proces pribrzdil

Odborná verejnosť sa spolieha na ústretový prístup nového minist

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.