07.05.2016, 00:00

Top 10 najdrahších miest sveta? Pozrite si, ktoré to sú (rebríček)

Singapur, Londýn aj Paríž. Nielen v týchto miestach vás nákup potravín či bývanie vyjdú draho.

Top 10 najdrahších miest sveta? Pozrite si, ktoré to sú (rebríček)
Zdroj: snímka: archív HN

Zoznam najdrahších miest zostavil The Economist Intelligence Unit na základe prieskumu Worldwide Cost of Living 2016. Mestá sa v ňom hodnotili podľa toho, aké nákladné sú v nich tovary a služby.

Na vrchole rebríčka sa už po tretíkrát za sebou ocitol Singapur. Do rebríčka sa vďaka stúpajúcim nákladom dostali aj dve mestá Spojených štátov amerických. New York City, teraz na siedmom mieste, narástol od minulého roka o 15 priečok. Los Angeles preskočilo 19 miest a dostalo sa do top desiatky.

Rebríček 10 najdrahších miest sveta:

1. Singapur
2. Zürich
3. Hong Kong
4. Ženeva
5. Paríž
6. Londýn
7. New York
8. Kodaň
9. Soul
10. Los Angeles

Zdroj: The Economist Intelligence Unit

(Údaje sú uvedené na základe prieskumu EIU COst of Living 2016)

V prípade japonských miest je viditeľné zníženie životných nákladov, hoci aj medzi nimi môžeme nájsť najdrahšie mestá posledných 20 rokov. Tokyo a Osaka však klesli na jedenáste a štrnáste miesto.

Ako jediné mesto nachádzajúce sa v štáte Eurozóny je v rebríčku Paríž. Aj tam však analytici zaznamenali pokles o 3 miesta, čo mohla spôsobiť klesajúca dôvera v euro.

Ostatným európskym mestám naopak náklady narástli. Londýn sa vďaka tomu "vyšvihol" na 6. miesto.

Ak sa pozrieme na náklady v mestách detailne, zistíme že v ázijských mestách sú vysoké v oblasti potravín. Európske mestá sú najdrahšie v segmente zábavy a rekreácie.

Na opačnom konci rebríčka, teda medzi najlacnejšie mestá, sa dostali mestá Indie. Konkrétne to bolo mesto Bangalúr. Za ním skončila africká Lusaka v Zambii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.