Ako funguje nadmerný odpočet DPH? Na túto otázku odpovedala Alica Orda - Oravcová, daňová poradkyňa, Slovenská komora daňových poradcov
"Nadmerný odpočet nepredstavuje daňový podvod. Je to rozdiel medzi DPH toho, čo podnikateľ „predal“ a toho, čo podnikateľ, registrovaný platiteľ DPH „nakúpil“," hovorí Alica Orda - Oravcová, daňová poradkyňa zo Slovenskej komory daňových poradcov.
Daň z pridanej hodnoty funguje tak, že podnikateľ si sám vymeria svoju daň podľa faktúr a bločkov, ktoré má za dodania tovarov a služieb," vysvetľuje Oravcová.
Aby štát ako aj podnikateľ vedel, aký vzťah má podnikateľ za konkrétny mesiac alebo štvrťrok k štátnemu rozpočtu, zostavuje sa daňové priznanie k DPH. Podnikateľ v prvej časti priznania uvádza všetku DPH, ktorú vybral od svojich odberateľov a ktorú by mal „odviesť“ štátu.
Kedy vzniká nadmerný odpočet najčastejšie?
- pri obchodovaní so zahraničím – pretože najčastejšie podnikateľ nakupuje s DPH v tuzemsku a svoje plnenia dodáva „bez DPH“ do zahraničia. Podnikateľ má neustále nadmerný odpočet.
- pri začatí podnikania – podnikateľ si musí zabezpečiť pre svoju činnosť kanceláriu, auto, techniku – zo začiatku podnikateľ veľa nakupuje, preto má nadmerný odpočet a po začatí obchodovania má vlastnú daňovú povinnosť (ak neobchoduje so zahraničím). V mesiace, kedy má opäť nárazové výdavky ako napríklad auto, môže mať nadmerný odpočet.
- pri špecifických odvetviach, kde sa vyžadujú vysoké výdavky na začiatku – napríklad výstavba elektrárne, stavba nehnuteľností na predaj alebo prenájom (aj bytov), a následne budú tieto výdavky generovať príjmy – kedy podnikateľ bude vykazovať vlastnú daňovú povinnosť.
Od januára roka 2014 je na Slovensku zavedený kontrolný výkaz k DPH. Slúži na kontrolu toho, čo si podnikateľ uvádza vo svojom daňovom priznaní. Platiteľ DPH vo výkaze hlási Finančnej správe každú faktúru, aby si daňový úrad preveril, či podnikateľ na „druhej strane“ faktúru vystavil alebo daň z nej „odviedol“. Ide o zoznam faktúr z ktorých mu vznikol napríklad nadmerný odpočet.
Podvody s dépehačkou
"Podvody v oblasti DPH sa najčastejšie dejú, ak podnikateľ v daňovom priznaní žiada vrátiť dépehačku a jeho dodávateľ alebo subdodávateľ nikdy DPH neodviedol," vysvetľuje Oravcová. Ďalším spôsobom je, ak si podnikateľ uvedie do DPH priznania faktúru, ktorá neexistuje.
Odborníčka tiež upozorňuje, že podnikateľ nemôže kontrolovať svojho dodávateľa a nemá vedomosť o svojom subdodávateľovi. "Teda, ak tieto osoby nezaplatia DPH, alebo nepodajú daňové priznanie správne, nemôže byť za toto porušenie sankcionovaný podnikateľ, ak nevedel, že sa zúčastňuje podvodu," dodáva.
Príklad štandardného nadmerného odpočtu:
Podnikateľ vyhotovil faktúry za svoje služby pre slovenských odberateľov, v ktorých uviedol DPH vo výške 5000 eur spolu. Okrem toho má registračnú pokladnicu vo svojom obchode, suma DPH z týchto tržieb je vo výške 3000 eur.
Podnikateľ poskytol jednu reklamnú službu českému odberateľovi. Táto služba je v hodnote 1000 eur a je bez DPH. Miesto dodania je Česká republika. Rakúskemu podnikateľovi, platiteľovi DPH, predal tovar tak, že rakúsky odberateľ si prišiel kamiónom pre tovar a odviezol si tovar do Rakúska. Slovenskému podnikateľovi odovzdal CMR, čo je doklad preukazujúci prepravu tovaru do Rakúska. Hodnota tovaru dodaného do Rakúska je oslobodená od DPH a ide o sumu 10 000 eur.
Suma DPH, ktorú podnikateľ vybral „v mene štátu“ je 8 000 eur. Predstavuje to jeho daňovú povinnosť.
Na druhej strane podnikateľ nakupuje svoje tovary alebo služby zväčša s DPH, ktorú si môže „odrátať“. Teda, aby táto daň nebola pre neho nákladom, tak síce podnikateľ „zaplatí“ DPH pri nákupe, ale túto daň mu štát vráti na základe daňového priznania. Napríklad podnikateľ nakúpil tovary, ktoré predával vo svojom obchode a dodal svojmu rakúskemu odberateľovi od slovenského výrobcu s DPH. Suma DPH uvedená vo faktúre je vo výške 4000 eur.
Náklady na leasing motorového vozidla, kanceláriu, internet, inú prevádzkovú réžiu sú vyúčtovávané od odberateľov s DPH, ktorá bola vo výške 6000 eur.
Suma DPH spolu, ktorú podnikateľ zaplatil alebo zaplatí svojim dodávateľom vo faktúrach a bločkoch je vo výške 10 000 eur. Uvedené predstavuje odpočítateľnú dépehačku.
Konečný výpočet
Suma DPH, ktorú podnikateľ vybral „v mene štátu“ je 8000 eur, čo predstavuje jeho daňovú povinnosť.
(mínus)
Suma DPH spolu, ktorú podnikateľ zaplatil alebo zaplatí svojim dodávateľom vo faktúrach a bločkoch je vo výške 10 000 eur.
V tomto prípade je nadmerný odpočet 2000 eur.
"Teda, podnikateľ viac v tomto mesiaci nakúpil s DPH ako predal s DPH a zároveň obchoduje so zahraničím, kde sú oslobodené plnenia, preto mu vznikol nadmerný odpočet vo výške 2000 eur," hovorí Oravcová. Na druhý mesiac môže byť situácia iná – vtedy môže vzniknúť vlastná daňová povinnosť.