Poistenie nehnuteľnosti ešte neznamená, že v prípade nečakaných udalostí je ochrana dostatočná. Avšak, poistenie nehnuteľnosti neznamená automaticky aj poistenie domácnosti. To si stále väčšina ľudí neuvedomuje.
V prípade, že dôjde k škode na zariadení domácnosti, napríklad prasknutím potrubia, elektrickým skratom a podobne, či už vlastníka nehnuteľnosti alebo následne aj jeho susedov, len poistenie nehnuteľnosti nestačí. Rozlišovať tak treba medzi poistením nehnuteľnosti a domácnosti. Poistnú zmluvu a nastavenie podmienok treba rovnako minimálne raz ročne skontrolovať, aby v prípade poistnej udalosti bolo poistné plnenie zo strany poisťovne adekvátne aktuálnym podmienkam.
"Na poistení sa rozhodne neoplatí šetriť, ani sa spoliehať na to, že sa nič nestane. Po poistnej udalosti už bude neskoro lamentovať nad tým, že poistné plnenie nepokrylo ani časť zo škôd," upozorňuje Darina Huttová, generálna tajomníčka Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov.
"Podstatný rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti je v predmete poistenia. Pri nehnuteľnosti ide spravidla o budovu určenú na bývanie a vedľajšie budovy prináležiace k takejto hlavnej budove, napríklad garáž, altánok, hospodárska budova, bazén vrátane technológie a podobne.
Pri poistení domácnosti ide o hnuteľné veci slúžiace na prevádzku domácnosti a uspokojenie potrieb členov domácnosti, napríklad nábytok, elektronika, športové potreby, oblečenie, obuv, knihy, kuchynské potreby, peniaze, šperky a iné cennosti," vysvetľuje Pavol Michalec, garant pre neživotné poistenie spoločnosti Universal maklérsky dom.
Pri mnohých rizikách poistenia sa môže zdať, že sa týkajú len nehnuteľnosti. Napríklad, silný vietor počas letnej búrky môže zvaliť strom na strechu, čím dôjde k poškodeniu budovy, teda nehnuteľnosti. Následne sa však cez vzniknutý otvor môže do vnútra liať voda a zničiť nábytok a zariadenie. Škoda spôsobená atmosférickými zrážkami je len následná, príčinou poškodenia bol vietor, ktorý zvalil na strechu strom. Podľa toho bude postupovať aj poisťovňa.
"Poistenie by malo byť dnes už samozrejmosťou. No ak idete na dovolenku, dodržiavajte aj elementárne pravidlá. Zbytočne nelákajte zlodejov tým, že sa pred dovolenkou chválite každému, vrátane sociálnych sietí, kam a na ako dlho idete preč.
Cennosti si odložte na bezpečné miesto. Poproste spoľahlivého suseda, aby vám pravidelne kontroloval schránku a príbytok. Poproste ho, či by z času na čas nezatiahol a neodtiahol rolety, aby to vytvorilo zdanie, že ste doma. Kľúč nenechávajte pod rohožkou alebo na iných obvyklých miestach, ktoré pozná aj zlodej," radí Huttová.