27.06.2016, 00:00

Práca v cudzine môže spôsobiť problémy

Iveta Matlovičová, expertka Mzdovej akadémie Maxim, v rozhovore pre HN:

Práca v cudzine môže spôsobiť problémy
Zdroj: Dreamstime

Cezhraničné vysielanie pracovníkov v EÚ má nové pravidlá. Od 18. júna ich u nás zaviedli zmeny v troch zákonoch. O novinkách hovorí Iveta Matlovičová, expertka Mzdovej akadémie Maxim.


Priblížte, ako sa novinky dotknú firiem?
Pribudne im byrokracia. Ide o to, že inštitút vyslania tu bol už doteraz. Zamestnávateľ na území Slovenska, ktorý dostane vyslaného človeka v rámci EÚ, musí už teraz vyplniť tlačivo Informačná karta a dať ho úradu práce na začiatku a pri skončení vyslania. Ďalej – pri vyslaní zamestnancov do EÚ musí odovzdať Sociálnej poisťovni žiadosť o vystavenie prenosného dokumentu A1, ktorý potvrdí, aké predpisy sociálneho zabezpečenia sa na nich budú vzťahovať. A k tomuto pribudnú nové povinnosti.

S čím musí firma počítať, aby neprekročila zákon?  
Okrem sledovania, kde platia aké výšky minimálnej mzdy, bude musieť zamestnávateľ na Slovensku uzavrieť so zamestnancom i písomnú dohodu o vyslaní – s uvedením dňa začatia a skončenia vyslania, druhu práce, miesta výkonu a mzdových podmienok. Navyše musí písomne informovať zamestnanca aj o pracovnom čase a výmere dovolenky, ktorá platí v štáte, kam sa vysiela. 

Niekedy sa pracovník vysiela v rovnaký deň aj do viacerých členských štátov. Aký je postup vtedy?
Toto môže byť problém, zákon takúto situáciu jednoznačne neupravuje.  

Týka sa to napríklad vodičov?
Áno, aj ich. No u nich je otázne, kedy vlastne ide o vyslanie a kedy o zahraničnú služobnú cestu. Špecifickou skupinou sú vodiči nákladnej dopravy nad 3,5 tony a vodiči autobusovej dopravy. Tí z povahy svojej práce vykonávajú pracovnú činnosť prevažne na území iných členských štátov. 

V čom konkrétne môže byť problém?
Ak má vodič nákladnej dopravy nad 3,5 tony a vodič autobusu miesto výkonu práce na území Slovenska, pričom

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.