12.08.2021, 09:16

Kto dostane kúpele zadarmo

Zdravotné poisťovne pristupujú v terajšej situácii k pacientom, ktorí prežili ťažký priebeh covidového ochorenia, ústretovo. Len títo však majú nárok na plne hradenú liečbu. Mnohé domy nastavili svoje pobytové programy tak, aby sa venovali aj ostatným.

Kto dostane kúpele zadarmo
Zdroj: TASR/AP

Odpovedá Matej Neumann, hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne

1. Nárok na liečbu

Kto môže získať kúpeľný pobyt na Slovensku, ako má postupovať, v akom čase by to bolo vhodné aj vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu?

Nárok na kúpeľnú liečbu majú dospelí a detskí pacienti po splnení podmienok sústavnej liečby, po absolvovaní operačného zákroku, pri liečbe chronických ochorení v zmysle prílohy číslo 6 k zákonu č. 577/2004 Z. z. Návrh na kúpeľnú liečbu vypisuje indikujúci lekár, poistenec ho podpíše, zašle do VšZP na prehodnotenie s následným rozhodnutím pre poistenca. V súčasnom období zmluvný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, ktorý má pre poistencov zabezpečiť kúpeľnú liečbu, poskytuje kúpeľnú starostlivosť riadne, v súlade s epidemiologickými usmerneniami hlavného hygienika Slovenskej republiky.

2. Postcovidoví pacienti

Aká je situácia v prijímaní takzvaných postcovidových pacientov? Majú nárok aj na prípadné zľavy?

Pri postcovidových pacientoch o termíne nástupu na kúpeľnú liečbu, po schválení návrhu, rozhoduje prijímacia kancelária konkrétneho kúpeľného zariadenia. Poistenca zavolajú v rámci platnosti návrhu, najneskôr však v posledný možný termín nástupu.

3. Kapacitné možnosti

Čo v prípade, že kúpele pacienta z kapacitných dôvodov odmietnu?

Ak nie je kúpeľná liečba z kapacitných dôvodov možná, snažíme sa pristúpiť k zabezpečeniu náhradného kúpeľného zariadenia alebo na základe žiadosti pacienta aktuálne pristupujeme k predĺženiu platnosti návrhu postcovidových pacientov po zvážení individuálnych podmienok. Poistencovi sa kúpeľná liečba hradí z prostriedkov verejného zdravotného poistenia a zľavy nie sú súčasťou pri jej úhrade zo strany VšZP.

4. Úhrada nákladov

Ktoré služby sú hradené zo zdravotného poistenia v plnej výške a na ktoré si musí poistenec priplatiť?

Kúpeľná liečba hradená z prostriedkov verejného zdravotného poistenia pri indikačnej skupine A zahŕňa plnú úhradu procedúr, ubytovania a stravy. Kúpeľná liečba pri indikačnej skupine B je čiastočne hradená a zahŕňa úhradu procedúr, stravu a ubytova

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.