Softvér pre business intelligence vrátane BI nástrojov, balíkov analytických aplikácií a riešení pre data warehousing má spoločnostiam pomôcť zmerať, analyzovať a optimalizovať ich obchodný výkon. BI software rieši problémy siahajúce od finančného reportingu analýz cez analýzy marketingových nástrojov a plánovania dopytu až po analýzu rizík.
V západnej Európe a Severnej Amerike sa business intelligence software používa v mnohých veľkých i stredných organizáciách a v istom rozsahu aj v malých. Z najnovšieho výskumu IDC v západnej Európe však vyplýva, že sa investičné plánovanie do BI softvéru nezhoduje s požiadavkami na riešenie problémov v oblasti využitia informácií.
Napriek tomu, že mnoho firiem si uvedomuje výhody, ktoré lepšie a viac syntetizované informácie prinášajú, väčšina neplánuje zavedenie BI softvéru, pretože nevidia súvislosť medzi BI riešeniami a lepším využitím informácií. Okrem toho rozhodnutia týkajúce sa BI obvykle nevychádzajú z IT odboru, ale skôr z iných oddelení v spoločnosti. Aj preto môže byť vyčlenenie rozpočtu pre túto oblasť dosť ťažké.
SLOVENSKO STÁLE ZAOSTÁVA
Rozpor medzi uznanými potrebami a pochopením nevyhnutnosti nasadiť prostriedky na ich naplnenie je ešte viac viditeľný v strednej a východnej Európe, osobitne na Slovensku. Čo sa týka prijatia štandardných ERP balíčkov, Slovensko dosť zaostáva za susediacim Maďarskom a Českou republikou. Implementácia rozšírených funkcií ako business intelligence a CRM je ešte viac oneskorená, pretože základne back-office riešenia sa musia obstarať vopred vzhľadom na business intelligence riešenia, inak by nemali žiadny zmysel. V prípade BI tu ešte treba vykonať kus práce. Mnoho IT manažérov totiž nevidí business intelligence ako spôsob vyriešenia problémov na úseku informácií. Preto je nevyhnutné podporiť vzdelanie ľudí z IT i obchodu v tejto oblasti a zvýšiť tak informovanosť o výhodách vyplývajúcich z implementácie business intelligence softvéru.
Výskum IDC ukazuje, že celkové výdavky na business intelligence software na Slovensku dosiahli v roku 2002 objem 2,17 milióna dolárov, čo pre tento produkt predstavuje jeden z najmenších a najmenej vyvinutých trhov v strednej a východnej Európe. Zo zmesi integrovaných a samostatných predajcov patria medzi najaktívnejšie Oracle, SAS Institute, Speedware, Datalock, Microstrategy a Cognos.
SÚČASŤ ŠIRŠÍCH RIEŠENÍ
Na vyspelejších trhoch, akým je napríklad trh v Českej republike, vidno jednoznačný trend, v ktorom sa na CRM a BI vo väčšej miere pozerá ako na súčasť širších riešení. Zákazníci rozličných aplikácií pre CRM analytiku a BI majú tendenciu pokladať za elementy zložených riešení a nie za nezávislé systémy. V dôsledku toho sa môžu marketingové moduly CRM a BI aplikácie od jedného predajcu implementovať spolu s aplikáciami pre call centrá od iných predajcov.
Naopak, mnoho predajcov začalo ponúkať BI a analytické riešenia nie ako komplementy, ale skôr ako alternatívu k CRM riešeniam. Mnohí koncoví užívatelia teraz pokladajú nástroje business intelligence za adekvátnu alternatívu k plnej verzii CRM riešení. Takáto alternatíva ponúka ľahšie zavádzanie a využitie systémov bez podstatnejšieho narušenia chodu spoločnosti počas implementácie. Riešenia, založené na business intelligence, sú navyše príťažlivé v tom, že sa často budujú na existujúcich systémoch, ktoré majú skôr modifikovať a zlepšovať ako nahradiť či pridať k nim niečo nové.
POMALOSŤ VÝHODOU?
Ako sme uviedli, hoci trh na Slovensku nezaznamenáva výraznejší posun, i naďalej pokračuje v rýchlejšom zavádzaní väčšieho počtu základných aplikácií. Otázkou zostáva, aký bude rozvoj vyššie opísaných trendov na Slovensku, ak sa štát bude usilovať zmierniť rozdiel zrelosti trhu voči ostatným štátom CEE regiónu. Je iróniou, že práve pomalé dozrievanie IT trhu sa môže stať výhodou. Fimy majú šancu poučiť sa zo štúdií prípadov ostatných, oveľa vyspelejších trhov v regióne, s ktorými Slovenské firmy môžu porovnať a zmerať svoje vlastné BI stratégie.
KONCENTRÁCIA KONCOVÝCH UŽÍVATEĽOV
Primárni koncoví užívatelia BI riešení v strednej a východnej Európe sú prevažne koncentrovaní do niekoľkých kľúčových segmentov vertikálnych trhov: bankovníctvo a poisťovníctvo, telekomunikácie a energetika. Doprava, maloobchodný a veľkoobchodný predaj patria medzi ostatné segmenty, ktoré sa zdajú byť v budúcnosti ďalšími dôležitými investormi. Hlavnými iniciátormi zvýšenia vynakladaných prostriedkov na BI aplikácie boli v poslednom čase zahraniční vlastníci a manažment vo väčších spoločnostiach. Dostupnosť štúdií prípadov, demonštrujúcich výhody BI urobí mnoho pre oživenie budúcej penetrácie kľúčových vertikál a novej príležitosti v ostatných segmentoch trhu. Segment malých a stredných podnikov (SME) reprezentuje malý, ale stále narastajúci podiel na trhu business intelligence, so záujmom o základné OLAP, MIS a reportovacie nástroje. Rastúci trend implementácie ERP medzi týmito spoločnosťami pomáha dopytu po rozširovaní a nadstavbách BI. V porovnaní so segmentom veľkých podnikov je tento trh zložený z oveľa menej komplexných a lukratívnych projektov, čo sa odráža i na obmedzenom počte licencií. Napriek tomu sa od trhu stredne veľkých firiem v nasledujúcich rokoch očakáva, že budú hlavným motorom rastu ERP. Narastajúca konkurencia a stúpajúce náklady pre malé a stredné firmy budú dostatočným impulzom na rozsiahlejšie prijatie BI riešení.
DVE STRANY SPEKTRA
Ako sme sa už zmienili, riešenie pre knowledge management a business intelligence možno poskytovať širokým spektrám spoločností - od tradičných predajcov ERP až po lokálnych poskytovateľov služieb, ktorí sa špecializujú na zlepšenia niektorých aspektov knowledge managementu, akými sú data mining či data warehousing. Mnoho predajcov podnikových softvérových aplikácií (EAS) rozširuje svoju produktovú ponuku presunom na trh KM (knowledge management). K dispozícii majú širšiu ponuku ako napríklad MIS či EIS (management/executive information systems), BI (business intelligence), DSS (decision support systems) a data mining. Služby, vyžadované na implementáciu takýchto rozšírení, môžu byť dosť jednoduché vďaka ich ľahkej integrácii s už existujúcimi podnikovými systémami. Na druhej strane spektra sú poskytovatelia služieb, ktorí sa špecializujú na modifikácie existujúcich systémov, aby z nich dostali ešte viac vzhľadom na prístup a doručenie. Takéto spoločnosti sú obvykle veľmi dobre oboznámené s databázovými technológiami a ich maximálnym využitím. Takéto zásahy do aplikácií môžu byť drahšie a časovo náročnejšie
VYUŽÍVAJÚ AJ SLOVENSKÉ SKÚSENOSTI
Následkom toho je väčšie množstvo firiem aktívnych v oblasti knowledge managementu/BI a poskytujú riešenia od pokročilých a komplexných k základným a obmedzenejším. Kým poprednými hráčmi na trhu sú dobre známi medzinárodní poskytovatelia riešení, mnoho lokálnych firiem smeruje k využitiu svojich skúseností a znalostí slovenských klientov vrátane ich problémov do nových ponúk na riešenia knowledge managementu.
IDC verí, že v nadchádzajúcich rokoch čaká BI trh na Slovensku významný vzostup. Keďže sa Slovensko i naďalej bude usilovať priblížiť zrelosťou k ostatným trhom regiónu, BI riešenia sa stanú dôležitejším prvkom rastu celkového trhu softvérových aplikácií.
StoryEditor
