16.08.2021, 13:09

Za čo všetko pri ošetrení neplatíte?

Poisťovne okrem povinných úhrad ponúkajú rôzne benefity, ktoré vám ušetria peniaze. Čo všetko u lekára neplatíte? A na čo máte ako poistenec nárok?

Za čo všetko pri ošetrení neplatíte?
Zdroj: ZdN/archív

Odpovedá Matej Neumann, hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

1. Preventívne prehliadky

Ľudia by mali počas života pravidelne overovať svoj zdravotný stav. Ako často je potrebné chodiť na preventívne prehliadky?

Deti do jedného roka by sa mali podrobiť prehliadke až deväťkrát, pričom najmenej trikrát z toho do troch mesiacov. Následne je potrebné zúčastniť sa na preventívnom vyšetrení po dosiahnutí 18 rokov. Potom má nárok overiť si svoj zdravotný stav u všeobecného lekára raz za dva roky. Evidovaní darcovia krvi však majú možnosť dať sa vyšetriť raz za rok.

2. Gynekológ

Ako často by mali ženy navštevovať ženského lekára?

Ženy po dosiahnutí dospelosti, alebo v prípade tehotenstva aj skôr, by mali navštíviť ambulanciu gynekológa raz za rok. V prípade tehotnej poistenky sa frekvencia mení. U gynekológa-pôrodníka majú tieto ženy nárok na prehliadku raz za mesiac počas tehotenstva a jednu v šestonedelí.

3. Urológ

Aj muži by mali dbať na svoje zdravie. Aké podmienky sú v prípade vyšetrenia prostaty? Kedy tieto návštevy prepláca poisťovňa?

Muži majú nárok navštíviť urológa, ak dosiahnu vek 50 rokov. Urobiť tak môžu raz za tri roky.

4. Bezplatné úkony

Viete uviesť prípady, keď by sme určite u lekára nemali platiť, aj keby to od nás požadoval?

V nemocnici ani v ambulancii sa neplatí za zdravotnícky materiál, ako napríklad ihly, striekačky alebo obväzy. Všeobecnému lekárovi pre deti a dorast, všeobecnému lekárovi pre dospelých, gynekológovi, stomatológovi, ak má zmluvu so zdravotnou poisťovňou, náklady za vstupnú prehliadku poistenca, teda za založenie zdravotnej karty, uhrádza zdravotná poisťovňa. Lekár nemá právo požadovať za tento výkon úhradu od poistenca. Takisto nemá právo spoplatňovať vedenie zdravotnej karty. Lekáreň nesmie požadovať od poistenca poplatok 0,17 eura za recept, ak poistenec u

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.