StoryEditor

Chcete spoznať dvadsiate tretie storočie?

04.12.2003, 23:00
Vesmírna loď Enterprise zo seriálu Star Trek už takmer štyridsať rokov objavuje a ochraňuje život v Galaxii. Americký sci-fi seriál je fenomén, ktorého kvalita a dosah sa dajú porovnať azda len s popularitou vesmírnej ságy Hviezdne vojny od amerického scenáristu a režiséra Georgea Lucasa a eposu o Stredozemi a jej obyvateľoch hobbitoch od anglického profesora a spisovateľa J. R. R. Tolkiena.
Prvotný nápad vytvoriť seriál o dobývaní vesmíru vznikol v hlave bývalého skúšobného pilota, amerického televízneho producenta a scenáristu Genea Rodenberryho už začiatkom šesťdesiatych rokov. Star Trek mal od samého začiatku taký obrovský úspech u divákov, že z prvej série s legendárnym kapitánom Kirkom a populárnym prvým dôstojníkom, Vulkáncom, pánom Spockom, vzniklo 79 pokračovaní.

Fanúšikovské kluby
Po úspechu Hviezdnych vojen, po tom, ako Lucasova firma Industrial Light and Magic otvorila vesmír aj pre veľké plátno, vtrhla posádka lode Enterprise tiež do kín. Spoločnosť Paramount Pictures postupne natočila šesť celovečerných filmov s klasickou posádkou tejto hrdinskej vesmírnej lode. Ani to však nestačilo.
Uprostred príprav na štvrté filmové pokračovanie oznámil Gene Rodenberry vznik novej série s názvom Star Trek - The Next Generation, (Star Trek - Nová generácia) s novou posádkou a s kapitánom Jeanom Lucom Picardom (Patrick Steward). Toto nové pokračovanie odohrávajúce sa o sto rokov neskôr, ktoré sme mali možnosť vidieť aj na našich obrazovkách, sa dočkalo 179 televíznych pokračovaní a troch celovečerných snímok. V medzičase už naše obrazovky okupujú dva nové seriály Star Trek-Deep Space Nine a Star Trek-Voyager.
Oslňujúci úspech Star Treku, to znamená všetkých seriálov, filmov, kníh a slovníkov, nezostal iba pri konzumácii, ale vyvolal celé fanúšikovské hnutie. Nadšení diváci a čitatelia sa na celom svete začali označovať za "trekkies" a len v Spojených štátoch založili obrovské množstvo klubov, ktoré medzi sebou usporadúvajú stretnutia, súťaže a burzy. Keď kozmická loď Enterprise prekonala Atlantik, vznikli podobné kluby aj v Európe a Ázii.

Kto je kto
Základ fenomenálneho úspechu tejto ságy položila už prvá séria, ktorú tí šťastnejší mohli sledovať na rakúskej televízii pod názvom Raumschiff Enterprise. V prvých epizódach príbehu, neobyčajne plnokrvných a plných napätia, o lodi nesúcej najťažšiu výzbroj a 430 členov posádky, ktorá má v 23. storočí objavovať život v Galaxii a ochraňovať ho, sa ukázalo, ako je dôležité vytvoriť "prekreslené" charaktery hlavných hrdinov.
Aj keď je seriál dostatočne zaľudnený a "zamimozemšťovaný", Geneovi Rodenberrymu sa podarilo vytvoriť trojicu hlavných hrdinov, z ktorých urobil akési prototypy ľudí ďalekej budúcnosti. Ľudí, ktorí už nie sú viazaní na vlastnú planétu. Na prvom mieste z "veľkej trojky" je kapitán lode Enterprise James T. Kirk ( William Shatner). Je to svojím spôsobom klasický hrdina - muž statočný, úplne oddaný svojmu poslaniu, lodi a jej posádke. Jednoducho muž na svojom mieste.
Najzaujímavejšou figúrou, pretože je typologicky úplne nová, je tu však nepochybne Kirkov prvý a zároveň vedecký dôstojník Spock (Leonard Nimoy). Spockova matka, rodená pozemšťanka, sa vydala za obyvateľa planéty Vulkán a dlhoročného veľvyslanca na Zemi Sareka. Spock je teda miešanec, ale jeho zelená vulkánska krv v ňom prevažuje, pretože sa narodil a vyrástol na rodnej planéte svojho otca.
Od ľudí sa líši predovšetkým tým, že za všetkých okolností uvažuje logicky o do značnej miery odhodil zbytočné pozemské emócie. Aj toto pravidlo má však zaujímavé výnimky.
Treťou ústrednou postavou pôvodnej série je lodný lekár Leonard McCoy (DeForrest Kelley), prezývaný Kostra. Je to typický americký, malomestský doktor, nesmierne citlivý a ľudský, ktorý by pred tristo rokmi liečil kdesi na americkom stredozápade hnačky a prechladnutia, zatiaľ čo na vesmírnej lodi musí, samozrejme, zápasiť s najrôznejšími záhadnými chorobami, ktoré často smrteľne ohrozujú posádku. Niet sa teda čomu diviť, ak sa stretá v slovných potýčkach so Spockom, ktorý je jeho hlavným protikladom.

Nepriateľské civilizácie
Nesmieme však zabudnúť ani na ostatných dôstojníkov, zohrávajúcich v seriáli väčšiu či menšiu úlohu. Na kormidelníka japonského pôvodu Hikaru Sulua (George Takei), ruského navigátora Pavla Chekova (Walter Koenig), vrchného inžiniera Montgomeryho Scotta (James Doohan), prezývaného Scotty, stále sa rozčuľujúceho nad divokými manévrami, ktoré ohrozujú stroje "jeho" Enterprise a na pôvabnú spojovateľku z afrického kmeňa Bantu Nyotu Uhuru (Nichele Nicholsová), ktorá bola prvou americkou herečkou čiernej pleti hrajúcou jednu z hlavných, a navyše kladných úloh v takomto seriáli. Zaujímavosťou je, že keď sa táto vcelku renomovaná divadelná herečka rozhodovala, či má pokračovať v natáčaní seriálu, prehovoril ju jej priateľ Martin Luther King aby pokračovala. Tento veľký bojovník za ľudské práva a nositeľ Nobelovej ceny za mier správne usúdil, že práve čierny herec v takejto postave úspešného seriálu môže pomôcť černochom v Amerike viac ako niekoľko protestných pochodov.
Na dokreslenie príbehov sú, samozrejme, potrebné aj postavy rôznych mimozemských civilizácií, ktoré sa väčšinou správajú k posádke Enterprise priateľsky. Výnimku tvoria Klingoni a Romuláni. Klingoni vytvorili vojenskú diktatúru, ktorá ustavične vedie dobyvačné vojny a trvalo strpčujú život Federácii, ktorej bojovou loďou je Enterprise. Zdá sa, že mier sa nikdy nepodarí uzavrieť medzi Federáciou a Romulánmi, ktorí založili svoje impérium na starorímskych reáliách a po odtrhnutí sa od rodnej planéty Vulkán vyhlásili vojnu všetkým v galaxii. Aj tu sa však možno blýska na lepšie časy, keďže neúnavný Spock, ktorý sa ako Vulkánec môže dožiť až tristo rokov, začal v seriáli Next Generation vyvíjať mierovú iniciatívu.

Chcete vedieť po klingonsky?
Jedným z predpokladov celosvetového úspechu prvej série je množstvo skvelých a renomovaných autorov science-fiction, ktorí si dodnes považujú za česť písať pre túto ságu scenáre. Medzi mnohými nájdeme mená ako Harlan Ellison, ktorý za svoj scenár k epizóde Mesto na pokraji večnosti získal najvyššie sci-fi ocenenie Hugo, Roberta Blocha, autora známeho románu Psycho, Theodora Sturgeona a ďalších. Skvelí autori vnášali a stále vnášajú do seriálu množstvo najrôznejších nápadov, obratov a myšlienok, niekedy tradičné postupy a techniky science-fiction ako cestovanie v čase, hyperpriestor, lety nadsveteľnou rýchlosťou, červie diery spájajúce jednu galaxiu s druhou, bytosti z mäsa a kostí najrôznejších podôb, charakterov a schopností, ale tiež tvory, ktoré sú svojou podstatou rýdzo energetické, či dokonca božské.
Súčasne so stúpajúcou obľubou hrdinskej posádky Enterprise bol do detailu prepracovaný fiktívny svet 23. storočia. Fanúšik sa dnes už môže oboznámiť s podrobnými nákresmi všetkých typov Enterprise vrátane vnútorného usporiadania lodí, rovnako ako s plánmi Galaktického súradnicového systému, mapou Spojenej federácie planét - v ktorej službách hádže hrdinská posádka svoju phaserovú kopiju či mapu Neutrálnej zóny, ktorá dobrých oddeľuje od ríše Romulanov. Z množstva kníh, ktoré vyšli na tému Star Trek, vynikajú dve. Je to Anglicko-klingonský, klingonsko-anglický slovník a Technický manuál Enterprise pre autorov scenára.

Mimo galaxie
Keď sa v polovici osemdesiatych rokov objavila na obrazovkách nová posádka novej Enterprise, väčšina "skalných" fanúšikov pochybovala o životnosti tohto seriálu. Dnes už kapitán Picard a jeho posádka patrí k zlatému fondu televíznej tvorby a strieborného plátna. Postupne však aj táto posádka uvoľnila obrazovku dvom novým posádkam. Star Trek - Temný vesmír 6 rozpráva príbeh kontrolnej stanice, ktorá slúži federálnym lodiam a Star Trek - Voyager, odohrávajúci sa na federálnej zásobovacej lodi, ktorá sa v dôsledku preletu červou dierou dostala niekoľko miliónov svetelných rokov od rodnej Galaxie a blúdi vesmírom. Veľký vizionár Gene Rodenberry opustil túto planétu v roku 1993. Jeho sen však žije ďalej.
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
23. november 2024 07:37