26.08.2021, 15:18

Vďaka deťom môžete mať podstatne vyšší dôchodok

Navrhovaná novela by mala od januára zmeniť spôsob potvrdzovania péenky, upraviť výšku rodičovskej penzie či predĺžiť ochrannú lehotu pre tehotné ženy. Aktuálne je nový zákon o sociálnom poistení v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Vďaka deťom môžete mať podstatne vyšší dôchodok
Zdroj: Dreamstime

1. Dočasná pracovná neschopnosť
Pre zníženie administratívnej záťaže by sa od 1. januára 2022 mala dočasná práceneschopnosť potvrdzovať elektronicky. Tlačivo, ktoré dnes vydáva lekár, by sa tak malo prestať používať.

2. Peniaze na inom účte
Od 1. januára 2022 bude môcť Sociálna poisťovňa vyplácať aj krátkodobé dávky sociálneho poistenia na bankový účet alebo adresu, ktorú si určí príjemca sám. Ide napríklad o nemocenské dávky či dávky v nezamestnanosti.

3. Tehotné ženy
Novela zákona by mala po schválení od 1. januára 2022 opätovne zaviesť ochrannú lehoty pre ženy, ktoré otehotneli v období 180 dní od zániku nemocenského poistenia. Ženám, ktorým zanikne nemocenské poistenie, napríklad z dôvodu skončenia pracovného pomeru, začne plynúť ochranná lehota po dobu ôsmich mesiacov od začiatku 42. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu.

4. Rodičovský dôch

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 56% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.