StoryEditor

30 rád expertov HN ako si nedať ukradnúť pozemok

03.08.2016, 06:00
Autor:
(tur)(tur)
Sledujte „pohyby“ svojho majetku v katastri. Ak zistíte, že niekto vás chce obrať o pôdu, okamžite choďte na okresný úrad a políciu.

Ústava SR zaručuje nedotknuteľnosť majetku. Neplatí to však vždy a v každej situácii. Lebo napríklad váš pozemok môže byť v ohrození a ani o tom nemusíte vedieť. Prinášame vám rady expertov HN ako sa nenechať okradnúť.  
Viac sa dozviete v Hospodárskych novinách.


1.
Možnosti zistenia údajov o nehnuteľnosti

https://cica.vugk.sk – moderný web, najpohodlnejší na vyhľadávanie v katastri údajov o vlastníkoch nehnuteľností
www.katasterportal.sk – tradičný web na hľadanie v katastri
http://mapka.gku.sk – moderné vyhľadávanie a zobrazovanie máp katastra a niektorých údajov o nehnuteľnostiach
http://kataster.skgeodesy.sk – určený zatiaľ pre verejný sektor
http://om.skgeodesy.sk/om – určený najmä pre obce a mestá

2.
Kontrola pozemku cez internet
Webové služby CICA (https://cica.vugk.sk) a Mapka (mapka.gku.sk) sú aplikácie, pomocou ktorých si každý používateľ vyhľadá údaje z katastra, či už cez internet alebo cez mobil. Odkiaľkoľvek si tak môžete nájsť želané údaje súvisiace s vaším pozemkom či stavbou a tiež sa dostať k výpisu z listu vlastníctva nielen k svojej nehnuteľnosti, ale aj k ľubovoľnej inej. Cez aplikáciu Mapka si môžete okamžite zobraziť mapu svojho či iného pozemku ale aj zistiť, koho máte za suseda. Pre právnické a fyzické osoby sú od minulého roka papierové katastrálne mapy minulosťou. Nahradili ich digitálne.

3.
Preverenie nečakaných zmien
Ak vlastníte nehnuteľnosť, kedykoľvek si môžete o nej cez internet overiť, či nenastávajú okolo nej nepredvídané „pohyby“. V momente, ak by niekto „siahol“ na vašu parcelu, odhalíte to na katastrálnom portáli. Takéto overovanie je dôležité vtedy, ak by ste mali pochybnosti, či vás niekto nechce obrať o váš pozemok. V centrálnom informačnom systéme štátneho katastra nehnuteľností sa denne aktualizujú údaje o všetkých zmenách súvisiacich s vlastníckymi vzťahmi k pozemkom či stavbám.

4.
Čas na „zachytenie“ podvodu
Všetky zmeny v katastri nehnuteľností z daného dňa sa objavia v elektronickom informačnom systéme už večer okolo 20. hodiny. Na zúradovanie prípadného prepisu majetku je potrebných 15 až 60 dní. Toľko dní tiež máte na to, aby ste spozorovali prípadný podozrivý úkon pri svojom pozemku. Informačný systém katastra nehnuteľností je verejný a bezplatný.

5 - 14
Čo treba urobiť, ak zistíte neželaný „pohyb“ v majetku (krok za krokom)
1. Urýchlene choďte na katastrálny odbor okresného úradu. Tam zistíte, na základe čoho vyznačili zmenu v liste vlastníctva. Či bola na kataster podaná nejaká (fiktívna) kúpna alebo darovacia zmluva, prípadne čo iné mohlo bez vášho vedomia zmeniť situáciu s vašim majetkom.  
2. Vyžiadajte si kópiu takejto zmluvy (podania) a preverte na nej podpis - či nie je sfalšovaný, alebo či boli zneužité vaše osobné údaje.
3. Podajte na polícii trestné oznámenie.
4. Nájdite si advokáta, podajte žalobu na určenie neplatnosti zmluvy. Požiadajte súd o vydanie predbežného opatrenia - zákazu nakladať s nehnuteľnosťou.  ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-01-28 09:07:08 - Feat.: - Title: Kataster má o vklade rozhodnúť do 30 dní, väčšina katastrálnych odborov to stíha. Úrad veľa možností nemá 02 - Modified: 2023-01-24 19:28:19 - Feat.: - Title: Z Kunsthausu v Zürichu zmizli dve maľby zo 17. storočia 03 - Modified: 2023-01-24 22:01:34 - Feat.: - Title: Ako treba postupovať pri darovaní majetku? Vyhnite sa týmto nástrahám a chybám 04 - Modified: 2023-01-11 12:26:31 - Feat.: - Title: V Egypte vyčíňali vynaliezaví zlodeji. Žeriavom sa snažili ukradnúť desaťtonovú sochu Ramzesa II. 05 - Modified: 2023-01-14 20:42:39 - Feat.: - Title: „Preklepávate“ si majetky susedov či známych ľudí na online katastri? Po novom to bude ťažšie
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
28. január 2023 13:54