30.08.2021, 00:00

Poberajte materské aj tehotenské

Sociálna poisťovňa začala od 1. apríla 2021 budúcim mamičkám poskytovať novú dávku. Po splnení zákonných podmienok tak môžu získať finančnú pomoc, ktorá im uľahčí situáciu v čase zvýšených výdavkov.

Poberajte materské aj tehotenské
Zdroj: Dreamstime

Príspevok je určený pre tehotné ženy, ktoré sú v čase nároku nemocensky poistené, ako aj tým, ktorým vznikne nárok na dávku po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote. Na rozdiel od iných dávok nemocenského poistenia ju môžu ženy poberať aj popri práci, teda v období, keď majú príjem alebo poberajú iné dávky. K podmienkam priznania nároku patrí aj dosiahnutie najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. Do tohto obdobia sa môže zarátať aj obdobie prerušeného nemocenského poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo poberania rodičovského príspevku. Pri živnostníčkach a dobrovoľne poistených osobách nesmie navyše nedoplatok na poistnom presiahnuť päť eur. Nová dávka sa netýka tehotných

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.