30.08.2021, 00:00

Aké príspevky na deti vám patria

Sociálny systém na Slovensku sa snaží podporovať rodiny s potomkami. Existuje množstvo prídavkov, ktoré by mali rodičom uľahčovať finančnú situáciu.

Aké príspevky na deti vám patria
Zdroj: Dreamstime

Medzi prvými je jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa. Má naň nárok matka, ktorá porodila dieťa. V prípade však, že matka pri pôrode umrie, prípadne je nezvestná, nárok na príspevok prechádza na otca dieťaťa alebo na osobu, ktorej bolo zverené. Podmienkou pre získanie tohto príspevku je to, aby osoba, ktorá žiada o príspevok pri narodení dieťaťa, mala trvalý pobyt a bydlisko na území Slovenskej republiky.

Výška príspevku pri narodení dieťaťa sa oproti predošlému roku nemení a je to 829,86 eura, ak ide o dieťa narodené z prvého až tretieho pôrodu, ktoré sa dožilo najmenej 28 dní. V prípade, že ide o dieťa narodené zo štvrtého alebo z ďalšieho pôrodu, prípadne tretieho a nedožilo sa 28 dní, je to suma 151,37 eura.

V prípade dvojčiat či viacerých detí sa príspevok zvyšuje o 75,69 eura na každé dieťa. Podmienkou je, aby sa novorodenci dožili 28 dní.

Tu je vhodné upozorniť, že o príspevok pri narodení dieťaťa je možné požiadať len do uplynutia šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa. Potom nárok zaniká.

Rodičovský príspevok

Štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva oprávnenej osobe na zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.