StoryEditor

Invalidi majú nárok na mnoho zliav

24.08.2016, 00:00
V prípade, že máte ťažké zdravotné postihnutie, môžete sa uchádzať o rôzne formy zliav či iných výhod. Tu je pre vás pár vybraných tipov, na čom môžete ako ťažko zdravotne postihnutý ušetriť a čo vám ponúkajú krajské mestá.

Bratislava
O čo ide:
Mesto Bratislava, ako tvrdí hovorkyňa Ivana Skokanová, štatútom hlavného mesta, ktorým sa rozdelili kompetencie medzi hlavné mesto a mestské časti, prenieslo sociálne služby, ktoré sú  najčastejšie využívané touto skupinou obyvateľov, na mestské časti. „Či už je to napríklad  opatrovateľská služba, prepravná služba, odľahčovacia služba, alebo stravovacie služby.“ Každá mestská časť si ich určuje svojím všeobecne záväzným  nariadením.


Ďalšie zľavy a výhody v meste Bratislava:
– zľavnené obedy poskytujú mestské časti. Napríklad Petržalka a Staré Mesto zriadili tzv. sociálne predajne – s výhodnými cenami potravín pre sociálne odkázaných ľudí a seniorov. Ružinov pri výške penzie do 240 eur ponúka príspevok 1,50 eura na obed, pri penzii do 520 eur 0,50 eura na obed a nad uvedenú sumu 0,30 eura na obed.
– od mája 2016 občania ŤZP a ŤZP-S, ktorí majú trvalý pobyt v Bratislavskom samosprávnom kraji, cestujú zadarmo v rámci bratislavskej mestskej hromadnej dopravy (treba byť držiteľom bezkontaktnej čipovej karty od Bratislavského dopravného podniku)
– ak nie sú držiteľmi bezkontaktnej čipovej karty, musia si držitelia preukazu ŤZP a ŤZP-S kúpiť zľavnený cestovný lístok (potom cestujú s 50 % zľavou)
– s 50-percentnou zľavou môžu naďalej cestovať všetci držitelia preukazu ŤZP a ŤZP-S, ktorí nemajú trvalé bydlisko v Bratislavskom samosprávnom kraji
– sprievodcovia držiteľov preukazu ŤZP-S sa môžu aj naďalej prepravovať bezplatne


Tipy na zľavy v Bratislavskom kraji pre ťažko zdravotne postihnutých:
– Zoo Bratislava: 3,50 eura ako ŤZP
– Slovenské národné divadlo: Činohra, Opera, Balet SND až 50 % na všetky predstavenia okrem premiér či hosťujúcich divadiel, imobilní zvýhodnený vstup za 3 eurá
– Aquapark Senec: držitelia preukazu ZŤP zľava 20 % na vstup 3 + 1 hodinu
– Hrad Devín – Národná kultúrna pamiatka – ako ŤZP a ŤZP-S za vstup neplatíte
– Galéria Danubiana: vstup zdarma
– Plaváreň Pasienky: 2,50 eura ako ŤZP

Trnava
O čo ide:
Ťažko zdravotne postihnutí môžu využiť bezplatné parkovanie v meste. Tiež pobytovú opatrovateľskú službu v domácnosti, v zariadení opatrovateľskej služby i v zariadení pre seniorov. Ako objasňuje Pavol Tomašovič, hovorca mesta Trnava, ponúkajú 15 vstupeniek na osobu a kalendárny rok na filmové predstavenie do kina Hviezda, prípadne v lete do mestského amfiteátra. „Ak to občanovi s ŤZP zdravotný stav dovoľuje, má možnosť kultúrneho, športového a spoločenského vyžitia sa v ôsmich denných centrách (bývalé kluby dôchodcov), ktoré fungujú na území mesta. Tiež majú možnosť pri preukázaní odkázanosti raz ročne požiadať o jednorazovú dávku v hmotnej núdzi i o mimoriadnu dávku.“


Ďalšie zľavy a výhody v meste Trnava:
– zľavnené obedy (podľa výšky dôchodku zľava až do 50 % z ceny obeda – Stredisko sociálnej starostlivosti V. Clementisa, prípadne aj zabezpečenie jeho odvozu domov)
– s príjmom do 350 eur zľava na obed 50 percent, do 450 eur 40 percent a do 550 eur 20 percent. 
– možnosť bezplatného parkovania občanom ŤZP, ktorí sú držiteľmi tohto oprávnenia


Zámery na najbližšie obdobie: „Náš komunitný plán sociálnych služieb zahŕňa aj osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Chceme pokračovať v zriaďovaní denných stacionárov špecializovaných služieb, pokračovať v debarierizácii mesta, vytvoriť podmienky pre službu včasnej intervencie, podporovať inkluzívne vzdelávanie a aktivity na podporu inklúzie ľudí so zdravotným postihnutím,“ dodáva hovorca mesta.


Tipy na zľavy v Trnavskom kraji pre ťažko zdravotne postihnutých:
– Západoslovenské múzeum, Trnava: vstup zdarma držiteľ preukazu ŤZP a jeho sprievodca
– Knižnica Juraja Fándlyho, Trnava: ročný poplatok 1 euro
– Divadlo Jána Palárika, Trnava: 50 percent zľava zo vstupného
– Jaskyňa Driny: 3 eurá
– Kúpalisko Dobrá voda: zdarma
– Knižnice – zápisné na jeden rok: držitelia preukazov ŤZP zdarma
– Kaštieľ Dolná Krupá: 1 euro
– Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika v Hlohovci – 30-percentná zľava zo vstupného
– Thermal Corvinus Veľký Meder, štyri hodiny 4 eurá, celodenný vstup 5,50 eura
– Kúpalisko Vincov Les: 3 eurá

Nitra
O čo ide:
Mesto Nitra poskytuje sociálne služby, ako napríklad denný stacionár, domáca opatrovateľská služba, prepravná služba či požičiavanie pomôcok. Podľa hovorcu Andreja Jančoviča, medzi hlavné benefity pre zdravotne ťažko postihnutých patrí napríklad zľava v mestskej autobusovej doprave, donáška stravy, prepravná či opatrovateľská služba. „Zľavy oproti bežnému vstupnému poskytuje mesto aj pri návšteve mestskej plavárne, kúpaliska na Sihoti, prípadne na kultúrne podujatia, ktoré pripravuje.“
Plánujeme pokračovať v ďalšom skvalitňovaní služieb pre seniorov, ktoré sú definované v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Nitra, napríklad  zníženie nákladov na poskytovanie vybraných verejných služieb, zamestnávanie znevýhodnených skupín obyvateľstva i ďalšie zlepšovanie kvality poskytovania služieb zdravotn...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-03-20 23:00:00 - Feat.: - Title: Na východe za 10 centov, v Trnavskom kraji zdarma. Aké príspevky na cestovanie majú seniori? (prehľad zliav) 02 - Modified: 2023-03-01 21:04:03 - Feat.: - Title: Rumunský premiér predstavil svojho nového poradcu, robota s umelou inteligenciou 03 - Modified: 2022-12-14 14:30:00 - Feat.: - Title: Seniori majú nárok v doprave na rôzne zľavy. Aké podmienky musia splniť? 04 - Modified: 2022-12-09 14:30:00 - Feat.: - Title: Nižšie dane či doprava zadarmo. Aké zľavy ešte poskytujú dôchodcom mestá? 05 - Modified: 2022-12-08 18:41:52 - Feat.: - Title: Príspevky na stravovanie či bezplatný vstup do plavárne. Aké ďalšie možnosti majú seniori v mestách?
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
01. apríl 2023 15:40