07.09.2016, 00:00

Cez web k lekárovi. Bez čakania

Za prednostné ošetrenie sa neplatí. Niektoré portály však umožňujú objednať sa k lekárovi, až keď sa zaplatí.

Cez web k lekárovi. Bez čakania
Zdroj: Dreamstime

Ako mamička s malým bábätkom si nemôžem dovoliť na pol dňa sadnúť do čakárne k lekárovi. Preto by som uvítala, keby sa poplatky za prednostné ošetrenie obnovili – povedala nám pani Erika z Bratislavy (jej celé meno máme v redakcii). Nedávno bola u lekárky. Odporučila jej zaregistrovať sa a objednať na vyšetrenie cez portál NečakajuLekára.sk s tým, že za jeho použitie sa platí. Na otázku, či z toho niečo dostane aj ambulancia, odpoveď nedostala.

Prevádzkovateľ portálu NečakajuLekára – konateľ HAPE Group Michal Predajňa HN povedal, že z dvanásť eur, ktoré treba pri použití portálu zaplatiť, lekár nedostane nič. „Ide o spoplatnené technické služby komerčného charakteru,“ vysvetlil Predajňa. Na Slovensku je niekoľko portálov, cez ktoré sa dá objednať k lekárovi. Registrujú sa na nich pacienti aj doktori. Až na výnimky, dá v nich vybrať len z obmedzeného počtu lekárov, keďže sa ich na portáloch zatiaľ registrovalo málo - väčšinou len desiatky.

Mnohí pacienti by uvítali, keby sa poplatky za prednostné vyšetrenie obnovili. Preto sa snažia využiť aj spoplatnené portály. „Evidujeme, že niektoré ambulancie objednávanie pacientov manažujú prostredníctvom externej firmy. Tu však poplatok nevyberá poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Poplatok ako taký je v zmysle zákona legálny, musí však byť na dobrovoľnej báze,“ pripomína hovorkyňa rezortu zdravotníctva Stanislava Luptáková.

Podľa súčasného zákona lekár nesmie podmieňovať vyšetrenie úhradou zo strany pacienta. Za súčasť vyšetrenia sa považuje aj to, ak pacienta objedná na konkrétny deň a hodinu. „Ministerstvo vychádza z toho, že lekár sám najlepšie vie, ako si efektív

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.