StoryEditor

Chcete dať majetok deťom? Dá sa to aj darom či závetom

14.09.2016, 00:00
Dedenie nastupuje vtedy, ak rodičia neurobia so svojimi majetkami žiadne dispozičné úkony.

Rodičia sa už počas života rozhodnú rozdeliť nehnuteľnosti, byt, rodinný dom či pôdu, alebo aj hnuteľné veci, napríklad auto či podiel v podniku, deťom. Aké situácie môžu vzniknúť a ako sa riešia v praxi, aby ani jedno z nich vrátane maloletých neukrátili? Na rôzne prípady z praxe upozorňujú advokáti a notári.

Možností, ako tak urobiť, je niekoľko. „V praxi ide najčastejšie o prípady darovania, no nie sú ojedinelé ani prevody medzi blízkymi kúpnou zmluvou so symbolickou cenou,“ vraví advokát Mojmír Plavec. Tu však hrozí, že v prípade sporu sa môže takáto zmluva vyhodnotiť ako neplatný právny úkon.

Možností, ako tak urobiť, je niekoľko. „V praxi ide najčastejšie o prípady darovania, no nie sú ojedinelé ani prevody medzi blízkymi kúpnou zmluvou so symbolickou cenou,“ vraví advokát Mojmír Plavec. Tu však hrozí, že v prípade sporu sa môže takáto zmluva vyhodnotiť ako neplatný právny úkon.

Každý z manželov môže mať majetky aj vo svojom výlučnom vlastníctve. „Ak rodičia nie sú
manželmi, a teda nemajú majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve, sú často podielovými
spoluvlastníkmi. Vtedy môžu disponovať len svojím spoluvlastníckym podielom,“ vraví advokát.

Prevod na maloletého potomka
Osobitne sa postupuje v prípadoch, ak by ste chceli nehnuteľnosť previesť na maloleté dieťa, ktoré pred dovŕšením 18. roku života nemá v plnom rozsahu spôsobilosť na právne úkony, a teda ani spôsobilosť na uzavretie zmluvy.

„V týchto prípadoch musí byť maloletý zastúpený kolíznym opatrovníkom a kúpna zmluva musí byť schválená súdom. Až potom je možné zavkladovať ju v katastri nehnuteľností,“ zdôrazňuje Plavec.

Kedy nastupuje dedenie
Dedenie nastupuje vtedy, ak rodičia počas života neurobia so svojimi majetkami žiadne dispozičné úkony. V rámci dedičského konania platí, že ak zomrie jeden z rodičov – manželov, dedia v rámci prvej dedičskej skupiny deti a manžel poručiteľa. Každý rovnakým dielom....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-09-13 13:30:00 - Feat.: - Title: Namiesto dedičstva dar. Aké riziká a výhody prináša darovacia zmluva a čo treba pri darovaní dodržať 02 - Modified: 2022-09-12 17:30:00 - Feat.: - Title: Môžete vydediť vášho pomtoka, ak o vás nejaví záujem? Odpovedá advokát 03 - Modified: 2022-09-12 13:30:00 - Feat.: - Title: Chcete niekomu odkázať majetok? Pri závete dodržte striktné pravidlá 04 - Modified: 2022-08-16 13:46:19 - Feat.: - Title: Zdedili ste dom a obávate sa veľkej dane? Možno ju budete musieť platiť aj vy 05 - Modified: 2022-08-04 13:20:09 - Feat.: - Title: Zdedili ste po niekom dlhy a chcete sa ich zbaviť? Experti vám poradia, ako na to
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
23. september 2022 19:21