03.10.2016, 00:00

Exekučné konanie sa zrýchli, dlh sa vám vráti skôr

Máte ako živnostník či bežný občan dlhy, ktoré vás zaťažujú dlhé roky? Pripravovaný exekučný poriadok by to mal od apríla budúceho roka zmeniť. Na súdoch leží dnes vyše 3,6 milióna neuzavretých exekučných konaní. Ich počet ročne narastá o 540-tisíc. Väčšina, až takmer 70 percent z nich, je nevymožiteľných.

Exekučné konanie sa zrýchli, dlh sa vám vráti skôr
Zdroj: StockExpert

Máte ako živnostník či bežný občan dlhy, ktoré vás zaťažujú dlhé roky? Pripravovaný exekučný poriadok by to mal od apríla budúceho roka zmeniť. Na súdoch leží dnes vyše 3,6 milióna neuzavretých exekučných konaní. Ich počet ročne narastá o 540-tisíc. Väčšina, až takmer 70 percent z nich, je nevymožiteľných najmä pre nedostatok majetku dlžníka, vyhlásené konkurzy, reštrukturalizácie či fingované predaje firiem. V štatistikách celkového počtu exekúcie sa eviduje podľa Stanislavy Kolesárovej, hovorkyne Slovenskej komory exekútorov a súdnej exekútorky, vysoký počet starých exekučných konaní. „Veritelia ich nechcú dať zastaviť napriek zistenej nemajetnosti dlžníkov a exekútori ich ,tlačia pred sebou‘ a opakovanými zisťovaniami sa zbytočne zvyšujú trovy konania.“

Aké novinky sa pre vás chystajú (od apríla 2017)

Návrh na vykonanie exekúcie:

Dnes platí:
Od júla tohto roka je verejne prístupný Centrálny register exekúcií. V ňom si môžete, či už ako firma alebo občan zistiť, či je voči vám alebo vášmu obchodnému partnerovi, alebo komukoľvek inému, vedené exekučné konanie. Za bežné, jednorazové nahliadnutie sa platí poplatok 2 eurá; za výpis, že určitý zápis v registri nie je, sa platí 2,50 eura za jednu stranu. Návrhy na vykonanie exekúcie sa podávajú písomne. K návrhu sa prikladá právoplatný a vykonateľný exekučný titul a potvrdenie o zaplatení súdneho poplatku, tzv. e-kolok. Po doručení návrhu súdny exekútor overí všetky jeho náležitosti a v lehote 15 dní od doručenia požiada súd o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie a čaká, kým súd zašle poverenie na vykonanie exekúcie.

Po novom: Návrhy na vykonanie exekúcie sa v budúcnosti budú podávať  elektronicky, rovnako aj žiadosti o udelenie poverenia. Na určených m

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.