Nájomná zmluva je jeden z najbežnejších zmluvných typov súčasnosti. Bez ohľadu na to, čo je predmetom nájmu, dôležité je splniť zákonom vyžadované náležitosti. HN pre vás pripravili otázky a odpovede na to, ako si čo najlepšie právne zabezpečiť nájom. Pozrite sa, čo musíte dodržať pri uzatváraní týchto zmlúv a na čo si dať pozor.
1. Ako vzniká nájomná zmluva?
Nájomná zmluva vzniká zhodným prejavom vôle (dosiahnutím konsenzu) medzi zmluvnými stranami nájomnej zmluvy (prenajímateľom a nájomcom), teda akceptáciou návrhu obsahujúcej podstatné náležitosti nájomnej zmluvy.
Ak by zmluva nespĺňala čo i len jeden z uvedených pojmových znakov, nešlo by o nájom, ale o iný právny vzťah. Ako príklad možno uviesť situáciu, keď by vlastník prenechal vec inému na dočasné užívanie a branie úžitkov z nej, avšak bez dohodnutia odplaty – v takom prípade ide o zmluvu o výpožičke.
2. Kedy nájomná zmluva zaväzuje?
Platnosť nájomnej zmluvy nastáva, len čo dôjde k spomínanému zhodnému prejavu vôle zmluvných strán o podstatných náležitostiach nájomnej zmluvy – o dočasnom prenechaní veci za odplatu nájomcovi. Pri nájomnej zmluve môže účinnosť zmluvy nastať spravidla súčasne so vznikom platnej zmluvy, a to vtedy, ak v tento deň je súčasne prenechaný predmet nájmu na dočasné užívanie za odplatu nájomcovi.
V praxi sú však častejšie prípady, keď si zmluvné strany dohodnú, že nájom podľa platne uzavretej nájomnej zmluve bude trvať od určitého neskoršieho dátumu. Z právneho hľadiska ide o odkladaciu podmienku účinnosti zmluvy, viazanú na konkrétny deň, ktorý nastane až po dni uzavretia nájomnej zmluvy. V takýchto prípadoch nastáva účinnosť nájomnej zmlu...
Zostáva vám 85% na dočítanie.