1. Na ako dlho podpísať zmluvu
Či uzatvoriť nájomnú zmluvu na dobu určitú alebo neurčitú, závisí od dohody prenajímateľa a nájomcu. Ich rozhodovanie je spravidla ovplyvnené tým, za akým účelom sa uzatvára. „V zásade platí, že ak si nájomca hľadá dlhodobý nájom, je vhodné uzavrieť zmluvu na neurčitý čas a ak si hľadá nájom na kratšie obdobie, tak je namieste uzavrieť zmluvu na dobu určitú,“ radí advokát Milan Ficek z advokátskej kancelárie Ficek & Ficeková. Najmä pri zmluvách na dobu neurčitú však treba dávať pozor na to, za akých podmienok je možné zmluvu ukončiť. Pri zmluvách uzatváraných na dobu určitú sa možno v praxi stretnúť s tým, že zmluvné strany sa dohodnú na tom, že nájomca má po uplynutí dohodnutej doby nájmu prednostné právo na uzavretie ďalšej nájomnej zmluvy.
UPOZORNENIE: Zvážte si vaše finančné možnosti i to, na ako dlho chcete nájomnú zmluvu uzatvoriť. Inak sa môže stať, že uviaznete v nájomnom vzťahu a nebudete schopní plniť si svoje záväzky. Za najväčšiu chybu možno považovať uzatvorenie zmluvy bez toho, aby ste jej rozumeli, alebo ak je pre vás nevýhodná.
2. Neporiadok a zviera v byte
Ak máte nejakého domáceho miláčika, s ktorým chcete bývať v prenajatom byte, dohodnite si to s majiteľom radšej vopred. Ak je predmetom nájmu byt, je vhodné, aby zmluva vymedzila, koľko osôb môže byt uží...
Zostáva vám 85% na dočítanie.