17.10.2016, 10:11

O koľko viac zarábajú zamestnanci, ktorí denne v práci využívajú cudzí jazyk?

Platy zamestnancov, ktorí denne využívajú v práci angličtinu či nemčinu, sa podstatne líšia od zvyšku zamestnancov. Pozrite sa ako.

O koľko viac zarábajú zamestnanci, ktorí denne v práci využívajú cudzí jazyk?
Zdroj: Dreamstime

Ľudia, ktorí pri svojej práci využívajú cudzí jazyk aktívne na dennej báze, zarábajú v priemere o 498 eur viac ako tí, ktorí ho využívajú málo alebo vôbec. Plat takýchto jazykovo zdatných zamestnancov je v priemere o 31 percent vyšší ako u ľudí, ktorí s cudzím jazykom nie sú v práci v intenzívnom kontakte.

Vyššie platové ohodnotenie v súvislosti s mierou využívania jazyka sa aktuálne týka vyše tretiny pracujúcich ľudí. Práve títo ľudia uviedli, že cudzí jazyk využívajú denne, keďže je komunikačným jazykom v ich spoločnosti a využívajú ho aktívne slovom a písmom.

Zistenia pochádzajú z internetového prieskumu platového portálu Platy.sk, ktorý sa realizoval koncom augusta na vzorke 8 634 zamestnancov.

Do you speak English?

Na slovenskom pracovnom trhu je jednoznačne najrozšírenejším cudzím jazykom angličtina. Až 8 z 10 ľudí s jazykovou znalosťou uviedlo práve angličtinu ako jazyk, ktorý ovládajú najlepšie.

Nemčinu v práci využíva iba jeden z 10 zamestnancov s jazykovou výbavou, pričom oveľa častejšie po nemecky rozprávajú staršie ročníky pracujúcich. Francúzštinu a ruštinu v práci využíva iba jedno percento ľudí.

Zaujímavým zistením je, že platová úroveň ľudí, ktorí na Slovensku v práci využívajú nemčinu alebo francúzštinu, je približne porovnateľná s platovou úrovňou ľudí s angličtinou. Medzi týmito tromi jazykmi sme nezaznamenali výrazné platové rozdiely, “ hovorí Miroslav Dravecký, produktový manažér portálu Platy.sk.

Automobilový priemysel aj IT

Ľudia, ktorí používajú cudzí jazyk každý deň, majú približne rovnaké zastúpenie v menších, stredných firmách ako aj vo veľkých korporáciách. Zamestnanci s aktívnym cudzím jazykom vo veľkých spoločnostiach majú vyšší priemerný plat, ako zamestnanci v menších spoločnostiach.

Tento fakt môže súvisieť aj s tým, že vo veľkých korporáciách sú omnoho častejšie zastúpené IT a technické pozície s nutnou znalosťou angličtiny. Z prieskumu vyplýva, že až polovica ľudí pracujúcich v odvetví informačných technológií využíva denne aktívne cudzí jazyk. V tomto odvetví je aj pomerne vysoká platová úroveň,“ hovorí Miroslav Dravecký.

Ďalším významným odvetvím, kde až 26 percent zamestnancov je v každodennom kontakte s cudzím jazykom, je automobilový priemysel. Významné zastúpene v skupine s aktívnym cudzím jazykom má aj doprava a logistika, strojársky priemysel, bankovníctvo a peňažníctvo.

Top manažéri vs. administratívni zamestnanci

Ovládanie cudzieho jazyka v práci sa v súčasnosti stalo samozrejmou výbavou naprieč všetkými úrovňami pozícii. Z prieskumu vyplýva, že cudzí jazyk aktuálne využívajú či už intenzívne alebo sporadicky aj nižšie kvalifikovaní pracovníci – napríklad tretina kvalifikovaných robotníkov či zamestnancov v službách.

Zatiaľ čo z úrovne administratívnych pracovníkov a kvalifikovaných pracovníkov netechnického zamerania sa cudzí jazyk využíva v 58 percentnej miere, u nižšieho a stredného manažmentu a kvalifikovaných technických pracovníkov je to 71 percent a u top manažérov až 78 percent.

Stačí slovenčina

Asi 40 percent respondentov sa vyjadrilo, že na pracovné účely znalosť jazyka nevyužíva. Čo sa týka konkrétnych odvetví, tak najmenej sa cudzí jazyk využíva v oblasti zdravotníctva a sociálnej starostlivosti, výrobe, stavebníctve, v štátnej správe a v oblasti bezpečnosti a ochrany.

Platy.sk v súčasnosti disponujú aktuálnymi údajmi o výške platov pre vyše 600 pracovných pozícií. Firmám na základe ich požiadaviek už dlhodobo pomáhajú na základe relevantných dát nastaviť správny systém odmeňovania zamestnancov vzhľadom na región, veľkosť firmy, dĺžku praxe a oblasť pôsobenia spoločnosti.

V súčasnosti tvoria pracovné ponuky so znalosťou anglického jazyka 44 percentný podiel zo všetkých zverejnených ponúk na najnavštevovanejšom pracovnom portáli Profesia.sk. Ponúk s nemeckým jazykom je 13 percent, s maďarským jazykom je 1,4 percenta a francúzskym jazykom je 1 percento.

Zdroj: tlačová správa pracovného portálu Profesia.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.