Zmluvy o dielo sa najčastejšie uzatvárajú ústne. Pri špecifických dielach sa však vyžaduje podrobnejšia úprava, ktorú možno dosiahnuť len písomne. HN pre vás pripravili otázky a odpovede na to, ako si čo najlepšie právne zabezpečiť objednanie diela.
1. Ako vzniká zmluva o dielo?
Platnosť zmluvy o dielo nastáva, len čo dôjde k zhodnému prejavu vôle zmluvných strán o podstatných náležitostiach zmluvy o dielo – o predmete diela, o odplate za vyhotovenie diela a o tom, že dielo bude vykonané na nebezpečenstvo zhotoviteľa – a to buď ústne, ale písomne.
2. Kedy zmluva o dielo zaväzuje?
Pri zmluvách o dielo účinnosť zmluvy nastáva spravidla súčasne so vznikom platnej zmluvy. Výnimkou je len prípad, ak zákon ustanoví alebo sa zmluvné strany dohodnú na tom, že platne uzavretá zmluva o dielo ich bude zaväzovať až neskôr. Takáto dohoda o odložení účinnosti zmluvy o dielo sa v praxi vyskytuje len veľmi zriedkavo.
Okamihom nadobudnutia účinnosti zmluvy o dielo sú obidve zmluvné strany jej obsahom viazané a sú povinné plniť všetky povinnosti a oprávnené vykonávať všetky práva zo zmluvy.
3. Musí byť zmluva o dielo písomná?
Zmluva o dielo nemusí byť uzatvorená len v písomnej forme. V praxi sa, naopak, najčastejšie uzatvára zmluva o dielo v ústnej forme. Ide napríklad o situácie strihania vlasov alebo odovzdani...
Zostáva vám 85% na dočítanie.