19.10.2016, 00:00

Práca na zmluvu nie je občasný príjem

Poslanec a exminister práce Jozef Mihál v rozhovore pre Hospodárske noviny:

Práca na zmluvu nie je občasný príjem
Zdroj: Peter Mayer

Keď výplata z príležitostnej práce a bez uzavretia zmluvy presiahne 500 eur, zdaňuje sa len suma nad touto hranicou. Len čo uzavriete k práci zmluvu, musíte zdaniť celý príjem kompletne. Jozef Mihál oceňuje, že daniari prišli s vysvetlením príležitostnej práce.

Niektorým účtovným poradcom sa usmernenie finančnej správy nepáči. Podľa nich je zmluva dôležitá aj pri malých výdavkoch, aby sa dali kvôli daniam zaúčtovať. Ako posudzujete prácu na zmluvu a príležitostnú prácu bez zmluvy?
Ak sa niečo urobí na základe ústnej dohody a vykonaná práca sa dá zdokladovať, napríklad fotografiami, tak mzda za prácu sa považuje za príležitostný príjem. Aby sa z neho neplatila daň, treba sa vyhnúť všetkému, čo by dokazovalo, že práca bola plánovaná a vopred dohodnutá. Problémom býva výklad pojmu „príležitostný príjem“. Preto je správne, že finančná správa vydala k tomu svoje usmernenie.

Účtovníci hovoria, že príležitostný príjem nie je nikde definovaný. Aj preto sa z neho dane bez ohľadu na výšku odmeny a uzavretia zmluvy, doteraz spravidla neplatili.
Musím sa zastať ministerstva financií a finančnej správy. Treba azda v zákone na pol strany rozpisovať, čo je príležitostný príjem, či smie, alebo nesmie byť podložený zmluvou podľa občianskeho či obchodného zákonníka a podobne? To má predsa ostať na výklade finančnej správy. Je len na nej, ako eliminuje takéto mikrodaňové úniky. S

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.