11.01.2017, 17:02

Odborníci odpovedajú na otázky o novej výške PN

Odborníci na príkladoch ukazujú, aké dávky dostane živnostník či zamestnanec a kedy si treba namiesto péenky zobrať radšej dovolenku. Viac sa dozviete v štvrtkovej prílohe HN.

Odborníci odpovedajú na otázky o novej výške PN
Zdroj: archív HN

Experti vysvetľujú, ako novinky ovplyvnia péenky v roku 2017.

Radí Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska

1. Zmeny vymeriavacieho základu

Od tohto roka sa zmenil minimálny a maximálny vymeriavací základ na nemocenské poistenie. Čo po novom platí?

Od januára 2017 sa zmenil minimálny vymeriavací základ na nemocenské poistenie pre povinne poistené samostatne zárobkovo činné osoby, ako aj dobrovoľne nemocensky poistené osoby na 441,50 eura mesačne. Táto zmena bude mať vplyv na minimálne odvody do Sociálnej poisťovne, ale aj na výšku nemocenských dávok, ktoré je možné získať. Rovnako sa zmenil aj maximálny vymeriavací základ na nemocenské poistenie z predchádzajúcich 4 290 eur na 6 181 eur mesačne. Táto zmena sa teda dotkne poistencov s vyšším príjmom alebo základom dane.

2. Nová maximálna výška

Nemocenské dávky sa vraj zvýšili. Koľko na nich môžem maximálne získať?

V tomto roku sa zvýšila maximálna výška nemocenských dávok. Od januára sa nemocenská dávka vypočíta z maximálneho denného vymeriavacieho základu určeného zo sumy 1 766 eur. Maximálny denný vymeriavací základ sa zvýši zo 42,3124 eura na 58,0603 eura. Sociálna poisťovňa v týchto prípadoch vyplatí poistencom nemocenské maximálne 990 eur mesačne (pri 31-dňovom mesiaci), respektíve 958 eur mesačne (pri 30-dňovom mesiaci). Materské získate maximálne vo výške 1 260 eur mesačne (pri 31-dňovom mesiaci) či 1 219,30 eura mesačne (pri 30-dňovom mesiaci) a ošetrovné maximálne vo výške 319,40 eura za 10 dní.

Zdroj: archív HN

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.