19.01.2017, 00:00

20 otázok a odpovedí o materskom

Ak sa chystáte v tomto roku na materskú dovolenku, pripravte sa na viacero noviniek. Najvýznamnejšou zmenou v nemocenskom poistení pre rok 2017 je určite zvýšenie maximálneho denného vymeriavacieho základu. V súčasnosti je výška materského 70 percent denného vymeriavacieho základu, od 1. mája 2017 by to malo byť 75 percent. Viac prezradili experti z praxe

20 otázok a odpovedí o materskom
Zdroj: Reuters

Radí Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne


1. Vyššie materské od mája
Od roku 2017 sa vraj zvyšuje materské, a to pre niektoré matky od januára 2017 (ak poberajú maximálne materské) a pre ďalšie od mája?
Od 1. januára 2017 sa zmenil maximálny vymeriavací základ pre výpočet dávok z nemocenského poistenia (materské, nemocenské, ošetrovné), a to z 1 287 eur na 1 766 eur. Dôvodom je, že maximálna suma denného vymeriavacieho základu sa už určuje nie z 1,5-násobku, ale z 2-násobku priemernej mzdy spred dvoch rokov. Tieto zmeny od 1. januára 2017 vedú k zvýšeniu maximálnych súm nemocenských dávok. Materské, na ktoré vznikne nárok v roku 2017, bude maximálne 1 260 eur pri 31-dňovom mesiaci. Matkám, ktorým vznikol nárok na materské ešte pred touto zmenou, teda v roku 2016, Sociálna poisťovňa materské od januára 2017 prepočíta. Zvýšenú dávku materského dostanú mamičky za mesiac január vo výplatnom termíne v mesiaci február 2017. Im sa materské vypočíta najviac zo sumy 1 716 eur. Sociálna poisťovňa im dávku prepočíta automaticky, netreba o prepočet žiadať.

2. Novinka v roku 2017
K akej zmene má dôjsť od mája tohto roka, čo sa týka materského?
V súčasnosti je výška materského 70 percent denného vymeriavacieho základu, od 1. mája 2017 by to malo byť 75 percent. Ženy na materskej dovolenke by teda mali dostávať zhruba 75 percent zo svojho hrubého zárobku. Zvýšenie materského denného vymeriavacieho základu sa dotkne všetkých poistencov, teda aj tých, ktorým Sociálna poisťovňa materské prizná pred týmto dátumom a nárok na jeho výplatu bude trvať aj po jeho zvýšení. Výška materského sa zvýši automaticky, poistenci nebudú musieť o zvýšenie materského žiadať.

3. Chyby žien na materskej
Na čo často zabúdajú matky na materskej dovolenke?
Matky často zabúdajú na povinnosť doložiť po narodení dieťaťa kópiu jeho rodného listu. Preto im Sociálna poisťovňa výplatu materskej dávky pozastaví a obnoví ju až po predložení rodného listu. Ak matka chce, aby štát za ňu platil poistné na dôchodkové poistenie počas starostlivosti o dieťa, musí sa na toto poistenie prihlásiť. Žena, ktorej trvá pracovný pomer, sa prihlasuje odo dňa nasledujúceho po ukončení poberania materského, ostatné ženy do 45 dní od narodenia dieťaťa. Za ženy, ktorým trvá pracovný pomer, platí štát v čase poberania maters

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.