25.01.2017, 00:00

Nezabudnite firmu požiadať o zúčtovanie dane

Hoci ste zamestnanec, aj vás sa týka priznanie daní. Rozhodnite sa, či to urobíte sami, alebo váš zamestnávateľ.

Nezabudnite firmu požiadať o zúčtovanie dane
Zdroj: Dreamstime

15. február je termín, dokedy musia zamestnanci požiadať o zúčtovanie daní
Ak ste vlani zarobili viac než 1 901,76 eura, týka sa vás povinnosť podať daňové priznanie. Ak ste zamestnaný, urobí to za vás vaša firma či organizácia, ale tiež len za istých podmienok. Účtovníkovi pritom musíte odovzdať svoju žiadosť o ročné zúčtovanie dane za rok 2016 – najneskôr 15. februára.


Pozrite si podmienky zúčtovania preddavkov na daň za rok 2016

Základné podmienky pre zamestnancov
Zamestnanec, ktorý v roku 2016 dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 1901,67 eura, musí podať priznanie, alebo požiadať svojho zamestnávateľa, aby mu urobil ročné zúčtovanie dane za rok 2016.

Zúčtovanie urobí zamestnávateľ zamestnancovi iba na základe Žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti, ktoré zamestnanec vyplní, podpíše a dodá príslušné doklady.


Žiadosť a všetky doklady (napríklad Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch FO zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o daňovom bonuse na vyživované dieťa za obdobie 2016 od predošlých zamestnávateľov) treba predložiť zamestnávateľovi najneskôr do 15. 2. 2017.

Zamestnávateľ môže zúčtovanie urobiť len tým, ktorí mali v roku 2016 príjmy iba zo závislej činnosti (zo zamestnania). Medzi ne zaraďujeme príjmy z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodári) či príjmy (odmeny) konateľov, štatutárov za výkon ich činnosti.

Oprava chybných údajov
Keď zabudnete a nepodáte si žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania a nepodáte si sami ani daňové priznanie, hrozí vám sankcia za neskoré podanie od 30 do 16 000 eur.


Ak ste zabudli doložiť potvrdenie o príjme od ďalšej firmy, pre ktorú ste v priebehu roka pracovali, opravné Ročné zúčtovanie dane neexistuje, zamestnávateľ ho nemá ako urobiť. Vtedy si musíte podať priznanie sami. Ak ho podáte po termíne, po 31. 3. 2017, pôjde o riadne daňové priznanie (nie o dodatočné) a hrozia vám sankcie za neskoré podanie od 30 do 16 000 eur.

Postup, ak zamestnávateľ zanikol
Ak neexistuje právny nástupca zamestnávateľa, na ktorého prechádzajú povinnosti voči zamestnancom, ten zamestnanec, ktorému vznikne povinnosť podať priznanie za rok 2016, ho musí urobiť do 31. 3. 2017. Pri výpočte použije údaje z výplatných pások, kde by mali byť uvedené všetky sumy potrebné na výpočet, ako je hrubá mzda, odvody do zdravotnej a Sociálnej poisťovne, vyplatený daňový bonus na deti. Je tam aj nezdaniteľná časť dane uplatňovaná v priebehu roka na základe podpísaného Vyhlásenia k uplatneniu nezdaniteľnej

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.