01.02.2017, 14:30

Tisíckam dôchodcov zlepšia penziu. Prerátajú im sumy, ktoré boli kedysi nespravodlivé

Od budúceho roku si časť penzistov prilepší. V minulosti im štát ukrivdil, teraz im sumy prehodnotí. Viac informácií je vo štvrtkovej prílohe HN.

Tisíckam dôchodcov zlepšia penziu. Prerátajú im sumy, ktoré boli kedysi nespravodlivé

Zmena vo výške dôchodkov sa bude týkať len solventnejších ľudí. Ide o tých, ktorí nastúpili do penzie pred rokom 2004. Nespravodlivosť ich postihla v tom, že pri výpočte dávok pred vyše 10 rokmi Sociálna poisťovňa nezohľadňovala vyššie zárobky v plnej výške, ale uplatňovala strop.

O aké prilepšenie pôjde? Takmer 13-tisíc starodôchodcov by malo dostávať dôchodky vyššie o pevnú sumu – 25,50 eura. Ďalších 88 400 osôb zase dostane individuálne prepočítanú sumu, avšak pri každom penzistovi bude iná. V priemere pôjde o 45 eur, no u niekoho to môže byť len pár eur, zatiaľ čo u iného aj 150. Dôchodcovia to reálne pocítia na budúci rok. Ako konkrétne proces prebehne, plánuje ministerstvo práce zverejniť až v polovici februára. Tieto, ale aj ďalšie informácie, týkajúce sa napríklad i vdovských a vdoveckých dôchodkov, sa dočítate v dnešnej prílohe HN. Uvedeným témam sa venuje aj štvrtková príloha 20 otázok o penziách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.