22.02.2017, 00:00

Zdravotníci pýtajú peniaze aj za manažment či odber krvi

Ministerstvo zdravotníctva odpovedá na otázky o platbách za vyšetrenie a zdravotné úkony.

Zdravotníci pýtajú peniaze aj za manažment či odber krvi
Zdroj: TASR

1.
Vydanie karty pacientovi


Môže si alergiológ vypýtať päť eur za vydanie zdravotnej karty inému lekárovi, tiež alergiológovi?

Zmluvný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti nemôže za takýto úkon požadovať úhradu, keďže nejde o poskytovanie zdravotnej starostlivosti ani o službu súvisiacu s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Nezmluvný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti nemôže takouto úhradou podmieňovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Okrem toho špecialista spravidla nevydáva svoju zdravotnú dokumentáciu, ale pacientovi vypracuje lekársku správu.

2.
Registračný poplatok


Čo znamená pojem „ročný registračný poplatok“ konkrétne vo výške 20 eur?

Ročný registračný poplatok nie je poskytovaním zdravotnej starostlivosti ani službou súvisiacou s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Zmluvný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti nemôže požadovať úhradu takéhoto poplatku. Lekár tiež nemôže takouto platbou podmieňovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

3.
Platenie za e-dáta


U môjho endokrinológa ma zaujal poplatok „elektronické spracovanie dát vyšetrenia“. Ako zistím, či je vo výške eura schválený, alebo ho lekár vyberá od pacientov neoprávnene?

Od 1. mája 2015 sa za elektronické spracovanie údajov, zistených pri poskytovaní ambulantnej starostlivosti, neplatilo. Teraz je to najviac 0,64 percenta zo sumy životného minima (1,27 eura). Každý zmluvný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti musí mať zoznam zdravotných výkonov a služieb, pri ktorých môže požadovať úhradu, umiestnený na prístupnom a viditeľnom mieste v ambulancii alebo v čakárni.

4.
Peniaze za manažment


Keď sme prišli na kontrolu neobjednaní, lekárka nás poslala domov, lebo vraj ledva stačí vybaviť objednaných pacientov platiacich za tzv. manažment pacienta. Po zrušení poplatkov za prednostné ošetrenie sa už na doklady o zaplatení nepíše „za prednostné objednanie“, ale „za profesionál

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.