Prípad, akých je na Slovensku mnoho – živnostník prevádzkuje malú predajňu, v ktorej mu vypomáha manželka či deti. Hranica medzi takouto „pomocou“ a nelegálnou prácou je však tenká. Ako vlastne funguje výpomoc manželov a na čo si pri nej dať pozor?
Kto môže pomáhať
Platí, že živnostníkovi môže v jeho podnikaní pomôcť celý okruh rodinných príslušníkov bez toho, aby ich musel reálne zamestnať. Takéto prípady nie sú prácou načierno, ak ide o výpomoc manželov, rodičov, prarodičov, potomkov, vnúčat alebo súrodencov. Pozor, ide však o prácu bez nároku na odmenu. „Vypomáhajúca osoba partnerovi pri podnikaní pomáha, napríklad tak, že mu vedie účtovníctvo, vykonáva administratívne práce,“ uviedla častý príklad generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu Viola Kromerová. V minulosti sa pomoc v rodinnom biznise bez zmluvy brala ako nelegálna činnosť, od roku 2006 môže rodina vypomáhať v prevádzke, no aj tu platia mnohé pravidlá.
Tu sa živnostníci mýlia
Niektorí podnikatelia si zákon nevyložia správne a myslia si, že výpomoc sa môže vzťahovať na hocikoho z rodiny. Tu však robia chybu a niektorých príbuzných vlastne nechávajú u seba robiť načierno. Slavěna Vorobelová z Národného inšpektorátu práce povedala, že najčastejšie vznikajú pochybenia, ak živnostník...
Zostáva vám 85% na dočítanie.