V popredí studňa, pri ktorej novinár skonal, v pozadí jeho domec na lazoch.Peter Mayer
StoryEditor

Aké riziká sa skrývajú v studniach

16.09.2021, 00:00
Zatiaľ sa na prípadoch s koronavírusom nepotvrdilo, že by bola faktorom prenosu infekcie voda. Hygienici, zdravotníci, ale aj advokáti napriek tomu zdôrazňujú, že môžu nastať rizikové situácie, a radia, ako v nich postupovať.

1. Povolenie na studňu vydávajú okresné úrady

Potrebujeme na studňu vždy povolenie? Aké odbery vody zo studní sú už spoplatnené?

Aj domová studňa, ktorá je vybudovaná pre potreby jednej domácnosti, je podľa zákona o vodách vodnou stavbou, ktorá musí byť povolená. Povolenie na jej vybudovanie vydávajú spolu s povolením na odber podzemných vôd na základe žiadosti orgány štátnej vodnej správy – odbor starostlivosti o životné prostredie na okresnom úrade. V praxi často dochádza tiež k situácii, že povolenia vydávajú obce v prenesenom výkone pôsobnosti na úseku štátnej vodnej správy. Studne nesmú slúžiť na podnikateľské účely ani obmedziť a ovplyvniť rovnaké využívanie vôd inými osobami, napríklad vlastníkom studne na susednom pozemku. Spoplatnené sú odbery nad 15-tisíc kubíkov za rok alebo 1 250 kubíkov za mesiac. Odber takéhoto množstva je však v prípade bežného využívania vody zo studne pre domácnosť nepravdepodobný. Povolenie príslušného úradu je potrebné aj na zmenu a odstránenie studne. Povolenie na vybudovanie studne a odber podzemných vôd nepotrebujú iba studne, ktoré majú jednoduché zariadenie na odber vody – voda z nich sa čerpá ručne.

2. Ručné čerpanie vody alebo s čerpadlom

Je nejaký rozdiel v tom, keď čerpám vodu zo studne ručne alebo je v v nej zabudované čerpadlo?

Keď čerpáte vodu ručne, nie je v zmysle vodného zákona považovaná za vodnú stavbu a na jej vybudovanie postačuje podľa stavebného zákona, tak ako pre iné drobné stavby, ohlásenie stavebnému úradu príslušnej obce. Ak je už v studni zabudované čerpadlo na elektrický pohon, má automatickú vodárničku, ohlásenie obci je nedostatočné.

3. Hroziace riziká so šírením koronavírusu

Čo sa týka kvality vody v studniach, aké sú možné riziká? Hrozia napríklad nejaké aj v súvislosti so šírením koronavírusu?

Aj napriek nepriaznivému vývoju epidemiologickej situácie vo výskyte ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom SARS-CoV-2 nebol doteraz potvrdený žiadny prípad ochorenia, v ktorom by za faktor prenosu bola označená pitná voda. Pitná voda nesmie obsahovať patogénne a podmienene patogénne mikroorganizmy. Voda zo studne s nevyhovujúcou mikrobiologickou a biologickou kvalitou môže spôsobiť predovšetkým črevné a hnačkové ochorenia – gastroenteritídu, bakteriálnu dyzentériu, vírusovú hepatitídu A, leptospirózu, brušný týfus...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-06-07 13:09:23 - Feat.: - Title: Povinná výbava, bez ktorej vám hrozí mastná pokuta. Čo všetko musí byť vždy vo vozidle? 02 - Modified: 2023-06-05 09:45:38 - Feat.: - Title: Ako bojovať s prehrievaním motora? Nejde o problém, ktorý vodičov potrápi jedine v lete 03 - Modified: 2023-05-31 10:35:00 - Feat.: - Title: Peklo za volantom? Toto sú najčastejšie dôvody, prečo klimatizácia v aute nefunguje 04 - Modified: 2023-05-26 11:39:47 - Feat.: - Title: Poistka nemusí pokryť škody. Poradíme, ako jazdiť v daždi a vyhnúť sa aquaplaningu 05 - Modified: 2023-05-23 13:30:00 - Feat.: - Title: Chcete mať na dvore vlastnú studňu? Takto treba postupovať na úradoch
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
09. jún 2023 09:15