16.09.2021, 13:04

Na studňu potrebujete povolenie z úradu

Doteraz sa nepotvrdil žiadny prípad ochorenia COVID-19, v ktorom by za faktor prenosu koronavírusu bola označená pitná voda, tvrdí Úrad verejného zdravotníctva. Voda zo studní nie je však pod takou kontrolou, ako je to pri vodovodoch.

Na studňu potrebujete povolenie z úradu
Zdroj: Dreamstime

Nevyhovujúca voda zo studne môže spôsobiť predovšetkým črevné a hnačkové ochorenia. Pitná nesmie obsahovať patogénne a podmienene patogénne mikroorganizmy. „Používanie mikrobiologicky kontaminovanej vody je rizikom nielen na pitie, ale i na iné domáce účely,“ upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva.

Nákazy sa totiž môžu prenášať aj prostredníctvom vodou znečistených potravín, rúk či kuchynských nástrojov. Pri sprchovaní môžu baktérie a vírusy preniknúť do nášho organizmu cez sliznice alebo poranenia a spôsobiť zápaly.

Ďalšie zdravotné riziko predstavujú zvýšené koncentrácie chemických látok, ktoré môžu spôsobi

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.