16.03.2017, 00:00

Ste umelec, právnik, či iné slobodné povolanie? Za týchto okolností nemusíte podať daňové priznanie

Umelecké profesie majú viac alternatív, ako zdaniť príjmy z autorských zmlúv a správne viesť účtovníctvo.

Daňové priznanie
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Medzi slobodné povolania patria okrem tvorivých umeleckých profesií aj lekári, právnici, audítori, znalci a mnohé ďalšie profesie. Zákon im umožňuje niekoľko alternatív, ako príjmy zo svojho zárobku zdaniť.

Autori a umelci si môžu sami vybrať, či to urobia zrážkovou daňou, alebo prostredníctvom daňového priznania, je to len na ich rozhodnutí. V prípade autorov a umelcov však platí, že treba dôsledne rozlišovať, či pri vytváraní a použití diela alebo pri umeleckom výkone zdaňujú aktívne alebo pasívne príjmy.

Osoba s aktívnymi príjmami, ak si uplatňuje skutočné výdavky, môže dosiahnuť daňovú stratu, ale rovnako má právo na odpočet straty dosiahnutej v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, na uplatnenie daňového bonusu, ako aj na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane.

Osoba s pasívnymi príjmami nemôže mať daňovú stratu, nemá právo na jej odpočet z predchádzajúcich zdaňovacích období, nemôže si uplatniť nezdaniteľné časti, ani daňový bonus. „Pri oboch druhoch je možné uplatniť skutočné daňové výdavky na základe vedeného jednoduchého účtovníctva alebo evidencie, prípadne je možné sa rozhodnúť uplatniť výdavky percentom z príjmov, ak osob nebola počas celého obdobia platiteľom DPH,“ pripomína hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková.

Odlišnosť zmlúv
Od januára 2016 sa všetky príjmy, k

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.