21.03.2017, 16:53

Dane na poslednú chvíľu. Na čom možno ešte ušetriť? Poradíme vám

Ktoré daňové výdavky sú v súlade so zákonom, ktoré sú na hrane? Vybrali sme pre vás 20 tipov, ako si môžete legálne upraviť daň. Návod nájdete v stredajších HN.

Dane na poslednú chvíľu. Na čom možno ešte ušetriť? Poradíme vám

Na podanie priznania zostáva už len niečo vyše týždňa. Na čo ešte nezabudnúť a ako na daniach čo najviac ušetriť? Nakoľko si môžete optimalizovať daň v rámci zákona? Dajú sa na to použiť mnohé legálne spôsoby, ktoré možno obhájiť aj pred daňovými kontrolórmi. Ponúkame 20 možností, ako na to. Vysvetlia vám ich odborníci spolupracujúci s HN. 

Dobré je využiť napríklad výdavky na príkazné zmluvy s dôchodcami do hodnoty 1 901,67 eur. Preveriť a vyčistiť saldokonto odberateľov o nedobytné pohľadávky. Alebo napríklad overiť si (ak vediete podvojné účtovníctvo), či máte zaúčtované všetky náklady. V tomto prípade je tu napríklad možnosť uplatniť si náklady na nevyfakturované dodávky. Ako upozorňujú experti, ide pritom o náklady v reálnej výške, nie o tvorbu rezerv.
„Takéto výdavky treba zaúčtovať do účtovníctva, preto neznižujú len základ dane, ale aj zisk. Náklady na nevyfakturované dodávky musia splniť podmienky – nie je možné ich len zaúčtovať, treba aj preukázať, že ide skutočne o náklad spojený s už vykonanou dodávkou, ktorá sa ešte nevyfakturovala,“ vysvetľuje daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová.
Aké sú príklady nevyfakturovaných dodávok? Môže to byť vyúčtovanie energií, poistné, IT služby, prenájom priestorov, zariadenia a podobne, ak poznáte presnú sumu týchto výdavkov, dodáva poradkyňa.
Ďalšie tipy a triky, ktoré sme pre vás zosumarizovali s pomocou ďalších poradcov, nájdete v stredajších HN v prílohe HN EXPERT.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.