24.03.2017, 00:00

Zamestnaní športovci neplatia odvody

Atléti, ktorí pôsobia ako samostatne zárobkovo činné osoby, sa zdravotnému a sociálnemu poisteniu nevyhnú.

Zamestnaní športovci neplatia odvody
Zdroj: Dreamstime

Po prvý raz budú športovci podávať daňové priznanie za uplynulý rok podľa nových špecifických pravidiel vychádzajúcich zo zákona o športe. Od januára minulého roka mohli prejsť na zmluvu o profesionálnom vykonávaní športu. Ide o druh zamestnaneckého pomeru s podstatným rozdielom, tento príjem zatiaľ nepodlieha odvodom. Neplatiť odvody však nemôžu všetci.

Živnostník verzus zamestnanec
Doteraz pôsobila väčšina profesionálnych športovcov ako samostatne zárobkovo činné osoby. Tí, ktorí zatiaľ neprešli na zmluvu o profesionálnom vykonávaní športu, a zostali SZČO, si musia sami podať daňové priznanie na tlačive B. Postup je rovnaký ako pri iných samostatne zárobkových osobách. Uplatniť si môžu skutočné alebo paušálne výdavky, ale aj nezdaniteľnú časť na seba či daňový bonus. Na základe výsledku daňového priznania im poisťovňa urobí ročné zúčtovanie zdravotného poistenie a musia podľa nových pravidiel pokračovať v platení sociálnych odvodov.

Športovci, ktorí prešli na novú zmluvu, sú takmer zamestnanci. V praxi to znamená, že im športový klub z pozície zamestnávateľa strhával daňové preddavky. Aj oni si uplatňujú nezdaniteľnú časť a daňový bonus, nemôžu si však uplatniť paušálne ani skutočné výdavky. Ak požiadali zamestnávateľa, zúčtovanie preddavk

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.